dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna
dobry psycholog warszawa

Co to znaczy prawdziwa miłość? - audycja w programie 4 Polskiego RadiaCzym jest prawdziwa miłość? Czym różni się od zakochania?


W badaniu „Miłość i zdrada” przeprowadzonym dla profesora Zbigniewa Izdebskiego aż 70 procent dorosłych Polaków zadeklarowało, że przeżyli prawdziwą miłość. Równocześnie aż 8 procent przyznaje, że zdarzyło im się być w dwóch związkach jednocześnie. Chociaż prawdopodobieństwo spotkania prawdziwej miłości wzrasta wraz z wiekiem, to niestety zmniejsza się trwałość tworzonych związków. Dlaczego ludzie zdradzają? Czym miłość różni się od zakochania?

kliknij w link i posłuchaj audycji:
Pracownia Pomocy Psychologicznej w SALAMANDRA w Czacie Czwórki o zakochaniu, miłości i zdradzie - >

Dobry psycholog Warszawa o miłości

Psycholog przestrzega - nie mylmy zakochania z miłością


Wiele osób pojęć "zakochanie" i "miłość" używa zamiennie, błędnie utożsamiając motyle w brzuchu z prawdziwą miłością. Tymczasem zakochanie, zauroczenie to tylko jeden z elementów miłości. Bywa bardzo dobrym klejem dla przyszłego związku, ale trzeba pamiętać, że nie trwa wieczne i to jest jego cecha charakterystyczna. Jeśli będziemy oczekiwać, że do zbudowania trwałego związku wystarczy zakochanie - przeżyjemy srogi zawód.

Włoska psycholog z Uniwersytetu w Pizie Donatella Marazziti uważa, że w powiedzeniu, że zakochani szaleją na swoim punkcie jest dużo prawdy. Osoby świeżo zakochane zachowują się w sposób podobny do ludzi z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub z zaburzeniami zachowania (zalicza się do nich między pracoholików, zakupoholików, nałogowych hazardzistów). I zakochani i zaburzeni przeżywają ogromne wahania nastroju (od załamania do euforii), doświadczają natrętnych myśli (o obiekcie uwielbienia lub o grze na automatach), idealizują obiekt swojego pożądania i panicznie boją się go utracić. Nic dziwnego, że zakochanie znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod numerem F63.9 jako zaburzenia nawyków i popędów, nie określone.

Tak, to cudowne uczucie kiedy spotykamy drugą osobę i tracimy dla niej głowę, ale stan zauroczenia z definicji nie trwa zbyt długo. Średnio silne zakochanie 2-3 lata. Potem spada poziom substancji odpowiedzialnych za "chemię" czyli fenyloetyloaminy oraz dopaminy. Dlatego te 2-3 lata to czas na stworzenie bardziej trwałych więzi, opartych za zaufaniu, bliskości, zaangażowaniu. Dobry psycholog Warszawa przestrzega, że jeśli para ich nie zbuduje, licząc tylko na moc motyli w brzuchu, związek po prostu się rozpadnie.

Ludzie zdradzają znacznie częściej niż się wydaje


Z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie zdradzają znacznie częściej niż się na pozór wydaje. Wydaje się nam, że nasz partner jest nam wierny, my sami jesteśmy wierni, gdy tymczasem aż 8 procent osób pozostających w związkach trwających dłużej niż pół roku przyznaje, że zdarzyło się być w dwóch związkach jednocześnie. Niektóre inne badania wskazują, że ten odsetek jest jeszcze wyższy i nawet 30 procent osób kiedyś zdradziło swojego partnera/partnerkę.

W takim momencie pojawia się pytanie, co tak naprawdę spowodowało, że postanowili się zaangażować w dwie relacje równocześnie. Pytanie o przyczyny zadają sobie wszystkie osoby, które były ofiarą zdrady. Co się takiego stało? Czy można coś zrobić? Czy związek po zdradzie może trwać? Jak naprawić to, co się wydarzyło?

Wiele par mimo zdrady decyduje się pracować nad związkiem i przychodzi do gabinetu psychologa na psychoterapię dla par. Wtedy rzeczywiście jest szansa, że da się ten związek poskładać. Ale wymaga to po pierwsze: ogromnej dobrej woli z obu stron, a po drugie: ciężkiej pracy nad jakością związku. A także odkrycia, co się stało, że do zdrady doszło. Zazwyczaj przyczyną jest to, że jedna ze stron czuje, że jej ważne potrzeby emocjonalne, seksualne w ramach tego związku nie są zaspokojone. I wtedy pojawia się trzecia osoba, która te potrzeby zaspokoi.

Komunikacja to podstawa udanego związku


Na każdym etapie trwania związku warto rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach w relacji. Bardzo dużo problemów bierze się stąd, że ludzie ze sobą nie rozmawiają. Warto wyjaśniać nieporozumienia zanim się problemy skumulują, jak najpocześniej, bo po kilku latach może już nie być czego zbierać.

Dobry psycholog Warszawa poleca także inne posty o komunikacji i relacjach:
Jak rozmawiać, żeby się porozumieć ->
Wierność jako wybór ->
Mit romantycznej miłości ->

2 komentarze:

Tematy

abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley altruizm Amelia Erhard Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy Brian Patten Budda bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata dieta dietetyk Warszawa dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie Dzień Kobiet Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi Goethe grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor John E. Southard John Maxwell Joplin Jung Karol Juliusz Weber Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja konformizm Konfucjusz ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tse Leo Christopher lęk Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość modlitwa motywacja Mrożek nadzieja Nancy McWilliams Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch nieświadomość niezależność oddech odpowiedzialność odwaga optymizm Osborne osobowość pasja perfekcjonizm Perls poczucie wartości porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech pożegnanie praca Pratchett Proust przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania radość Ray Bradbury Redmoon refleksja Regina Brett relacja terapeutyczna relacje relaks Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May rozwój równowaga Ryszard Kapuściński samotność Santorski sens Shannon L. Alder siła smutek Sonia Choquette spokój spotkanie stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szczęście Szymborska śmierć świadomość talent Tammy Cravit Theodore Rubin Thich Nhat Hanh tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trzyczęściowy garnitur twórczość uzależnienia w mediach wartości wiedza wierność William Arthur Ward wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Blog