dobry psycholog warszawa

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice – recenzja na psychologicznym blogu



Dla wielu osób rodzice stanowią w okresie dzieciństwa główne źródło dobrych emocji, doświadczeń i wspomnień. Opiekowali się i dbali o zaspokojenie podstawowyh potrzeb: pożywienia, schronienia i ludzkiego ciepła. Chronili przed tym, co mogło zaszkodzić i zachęcali do eksplorowania świata. Okazywali wsparcie, chociaż bez nadmiernej opiekuńczości, a także uczyli radzić sobie z otoczeniem oraz zaspokajać pragnienia i potrzeby.

Osoby, które miały lub wciąż jeszcze mają takich ojców i matki, nie muszą czytać książki Davida M. Allena. Dla wszystkich innych, którzy nie mieli takiego szczęścia, „Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice. Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje” mogą okazać się znakomitym wstępem do naprawy relacji z rodzicami.

 Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice - wydawnictwo UJ. Dobry psycholog Warszawa poleca

Mając rodziców od wielu lat zachowujących się w sposób lekceważący, krytyczny, roszczeniowy i dysfunkcyjny czy wręcz nienawistny, trudno uwierzyć, że jakakolwiek zmiana jest możliwa. Zwłaszcza, jeśli wcześniejsze próby uporządkowania relacji kończyły się kolejną awanturą prowadzącą albo do zaognienia konfliktów, albo do długich okresów obrażonego milczenia. Wiele osób uważa nawet, że utrzymywanie relacji z takimi rodzicami jest po prostu niemożliwe, jednocześnie cierpiąc z powodu braku kontaktu i skrycie pragnąc z ich strony akceptacji, ciepła i uznania.

Autor „Krytycznych, wymagających i dysfunkcyjnych rodziców...” jest emerytowanym profesorem psychiatrii. Przez 16 lat pełnił funkcję dyrektora szkoleń podyplomowych ze specjalizacji psychiatrycznej w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Tennessee w Memphis. Prowadził badania nad zaburzeniami osobowości, jest autorem książek i licznych artykułów z dziedziny psychoterapii.

David M. Allen to praktyk z kilkudziesięcioletnim stażem w pracy z ludźmi, który postanowił podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą, doświadczeniem i technikami zaczerpniętymi z psychoterapii integracyjnej, które sam stosuje w swojej pracy.

Kluczowe w zrozumieniu idei tej książki jest poznanie kluczowych pojęć stosowanych przez autora:

  • Krzywdzące zachowania rodzicielskie Allen nazywa zachowaniami ICDD (invalidating, critical, demanding, dysfunctional) czyli lekceważącymi, krytycznymi, roszczeniowymi, dysfunkcyjnymi.
  • Drugi skrót to CCRT (core confluctual relatonship themes) - główne konfliktowe motywy/obszary relacji.

Zachowania ICDD u rodziców doprowadzające ich dorosłe dzieci do szału nie wzięły się znikąd. Rodzice nie urodzili się przecież tacy. Dysfunkcyjne wzorce rozwijają się w obrębie co najmniej trzech pokoleń. To skutek historii ich życia i zasad, według których byli wychowywani.

Zasady rodzinne dotyczą tego, jak powinni się zachowywać członkowie rodziny i jakie role powinni odgrywać w różnych społecznych kontekstach. Ich celem jest zachowanie homeostazy rodzinnej. Jeśli rodzina ma sprawnie funkcjonować, wszyscy jej członkowie muszą mieć przypisane role i obowiązki i zgodnie z nimi funkcjonować. Służy do tego wspólna mitologia rodzinna.

Zasady rodzinne stosuje się domyślnie i bez poddawania ich w wątpliwość. Normy wskazują między innymi jak powinnyśmy zachować się w obszarach małżeństwa, wychowania dzieci, aktywności religijnej, kariery zawodowej, ekspresji seksualnej, szacunku dla władzy, kontaktów z osobami postronnymi, poszukiwania przyjemności i rozrywek czy wyrażania emocji.

Rodzina dysponuje mechanizmami regulującymi funkcjonowanie jednostek, pomagającymi upewnić się lub wymusić, aby każdy z członków należycie wypełniał swoją rolę i przyjmował konkretne, pożądane postawy wobec różnych zadań życiowych. Każdy człowiek kwestionujący rodzinny mit i zasady jest atakowany lub lekceważony przez resztę.

Nieracjonalne, destrukcyjne dla relacji i na pozór niezrozumiałe zachowania rodziców wynikają z konfliktu tych zasad z ich osobistymi pragnieniami i ambiwalencji przeżywanej na skutek konieczności życia zgodnie z zasadami, z którymi nie do końca się zgadzają. Zasadniczy konflikt dotyczy tego, na ile każdy z członków rodziny ma prawo do indywidualizmu, a na ile ma być lojalnym graczem zespołowym w grupie czyli rodzinie.

Główne konfliktowe motywy/obszary relacji (CCRT) zostają wykształcone na skutek różnych wydarzeń z przeszłości rodziny. To wewnątrzpsychiczne konflikty doświadczane w obrębie rodziny przez wszystkich jej członków. Te ambiwalencja i wewnętrzne sprzeczności przeżywane w tych obszarach stanowią źródło zachowań ICDD rodziców, takich jak takich jak dystansowanie się, sprzeczne komunikaty, działanie wbrew własnym impulsom.

Allen proponuje zacząć pracę nad zmianą od dokonania diagnozy problemu czyli zidentyfikowania zachowań ICDD u swoich rodziców. Zadaniem czytelnika będzie poznanie jak największej ilości szczegółów z rodzinnej historii. Dzięki temu łatwiej zrozumieć źródła trudnych zachowań rodziców oraz zidentyfikować podstawowe konflikty wewnętrzne kierujące ich zachowaniami.

Największą wartością książki są praktyczne wskazówki i ćwiczenia, do których wykonania autor zaprasza czytelnika. Allen w delikatny sposób przeprowadza nas przez cały proces naprawy relacji, zapoznając ze strategiami pozwalającymi powstrzymać rodziców przed unikaniem trudnych kwestii lub zmuszaniem dorosłych dzieci do milczenia czy wycofania. Przedstawia histonie pacjentów, z którymi czytelnik może się utożsamiać i przykłady relacji, które początkowo wydawały się beznadziejne i niemożliwe do naprawienia.

Autor krok po kroku uczy czytelnika nowego, empatycznego, a zarazem stanowczego stylu komunikowania się z rodzicami. Podkreśla przy tym, że przyjęcie ich wewnętrznych dylematów i zrozumienie ambiwalencji nie oznacza bynajmniej akceptacji ich trudnych i dysfunkcyjnych zachowań.

Dzięki zmianie sposobu komunikowania się z rodzicami możliwe stanie się powstrzymanie ich kłopotliwych oraz raniących zachowań i ułożenie relacji z nimi na nowo - w sposób bardziej satysfakcjonujący dla obu stron.

Książka nie jest o tym jak naprawić swoich rodziców, by stali się lepszymi ludźmi. Nie jest też poradnikiem, jak uporać się z traumami z dzieciństwa, spowodowanymi zachowaniami lub zaniechaniami ze strony rodziców.

Dotyczy wyłącznie naprawy relacji z rodzicami. W tym zakresie może przydać każdemu czytelnikowi zainteresowanemu samodzielną pracą nad poprawą relacji z matką lub ojcem. Może stanowić także bardzo przydatny podręcznik dla terapeutów pracujących z osobami, które borykają się z trudnymi relacjami z rodzicami.

Przyznam się, że podczas lektury wielokrotnie zastanawiałam się, jak wykorzystać w moim gabinecie psychologicznym przedstawione w książce ćwiczenia i dla których z moich pacjentów okażą się one najbardziej pomocne.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszam do lektury,
Wasza psycholog


Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trauma trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog