Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazało się drugie, uzupełnione wydanie bestsellerowego poradnika o zaburzeniu osobowości borderline (BPD) „Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline”.
Książka stanowi rzetelne, napisane przystępnym językiem kompendium wiedzy na temat BPD. Skorzystają z niej nie tylko pacjenci borykający się z BPD, ale także ich bliscy oraz specjaliści, którzy mają okazję pracować terapeutycznie z osobami z takim rozpoznaniem. Można w niej znaleźć dokładny i podparty przykładami opis objawów BPD, ułatwiający poznanie specyfiki i dramaturgii tego zaburzenia. Ogromną wartość publikacji stanowi prezentacja sprawdzonych technik terapeutycznych pomocnych w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych i w dokonywaniu zmian w szkodliwych schematach myślenia i działania.
Książka powstała jako efekt frustracji jednego z autorów, Jerolda J. Kreismana, który jako praktyk-klinicysta dostrzegał brak usystematyzowanej informacji na temat zaburzenia, które dotyczy około 1–2% populacji, a pozostaje albo nieznane, albo kompletnie błędnie rozumiane. Drugim autorem książki jest Hal Straus, od ponad 25 lat zajmujący się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej.
Obaj autorzy od lat pomagają zrozumieć, czym jest BPD, jak je rozpoznawać i leczyć. Obserwując zmiany, które nastąpiły w terapii zaburzeń osobowości z pogranicza w ciągu ostatnich lat, postanowili zaktualizować i uzupełnić swój bestsellerowy poradnik, stąd jego kolejne wydanie.
Codzienność osób cierpiących na zaburzenie osobowości borderline przypomina emocjonalny rollercoaster. Osoby z taką diagnozą borykają się z wahaniami nastroju, napadami intensywnego gniewu, niestabilnym obrazem siebie, niestabilnymi i naznaczonymi silnymi emocjami związkami interpersonalnymi, silnym lękiem przed odrzuceniem i gorączkowymi wysiłkami mającymi na celu uniknięcie odrzucenia, działaniami autoagresywnymi, a także z chronicznym uczuciem pustki i braku sensu w życiu.
Mają ogromne problemy w radzeniu sobie z lękiem, co ma neurofizjologiczne uzasadnienie. Wzmożona aktywność ciała migdałowatego powoduje intensywne i powoli opadające emocje często spotykane w BPD w odpowiedzi na nawet niewielkie stresory. To dlatego każdy stres i napięcie tak bardzo przytłaczają pacjentów z BPD lub dezorganizują ich działania. Niektórym lęk towarzyszy niemal nieustannie. Niespodziewane wydarzenia życiowe mogą prowadzić u nich do ataków paniki, zachowań impulsywnych, kompulsywnych (czyli takich, którymi kieruje niedający się opanować wewnętrzny przymus) czy autodestrukcyjnych. Mogą miewać problemy z poczuciem rzeczywistości, takie jak depersonalizacja i derealizacja.
Problemy, jakie pacjenci z borderline mają z impulsywnością, lękiem czy utrzymaniem afektamu, są często związane z ich niezdolnością do samouspokojenia. W efekcie na co dzień odczuwają oni osamotnienie, panikę, wściekłość oraz lęk przed porzuceniem bądź unicestwieniem. Skrajne wahania nastroju, niekontrolowane wybuchy gniewu i zachowania autodestrukcyjne wpływają nie tylko na osoby z BPD, ale również na ich bliskich.
Wydanie drugie „Nienawidzę cię! Nie odchodź! zawiera aktualne informacje o wynikach najnowszych badań z zakresu neurobiologii i genetyki. Dzięki temu możliwe jest lepsze zrozumienie przyczyn BPD, a także związek tego zaburzenia osobowości z innymi problemami, które często mu towarzyszą, na przykład z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, wykorzystywaniem seksualnym, zespołem stresu pourazowego, ADHD czy zaburzeniami odżywiania. Autorzy wskazują również, jak postęp w dziedzinach psychoterapii i farmakologii wpłynął na rosnącą skuteczność leczenia, podkreślając przy tym konieczność ograniczenia uprzedzeń i stereotypowych, a niejednokrotnie krzywdzących wyobrażeń na temat osób z BPD.
„Nienawidzę cię! Nie odchodź!” pomaga zrozumieć, czym jest BPD, poznać jego przyczyny i powiązania z innymi zaburzeniami, przybliża trudności w diagnozowaniu i leczeniu tego zaburzenia, a także umożliwia poznanie skutecznych sposobów wspierania osób, u których rozpoznano zaburzenie borderline.
To obowiązkowa lektura zarówno dla samych osób z BPD, członków ich rodzin i przyjaciół, jak i dla terapeutów.
Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zapraszam do lektury,
Wasza psycholog ❤
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz