Zdanie na obrazku to oczywiście żart, na szczęście zrozumiały nie tylko dla specjalistów. Opiera się na założeniu, że jeśli ktoś wybierze się ze swoimi problemami do dobrego psychologa, gdzie będzie mógł przepracować je podczas psychoterapii (co wiąże się niekiedy z trudnymi emocjami i kosztuje nieco łez), to nie będzie mu potrzebny psychiatra. Chociaż, jak w każdym żarcie, jest w nim nieco prawdy, to tak naprawdę stanowi on spore uproszczenie.
Przede wszystkim dlatego, że psychiatra i psycholog to inne profesje, chociaż z pozoru obaj interesują się tym samym obszarem: problemami związanymi z psychiką. Zarówno psychiatra, jak i psycholog zajmują się przecież diagnozowaniem problemów i pomaganiem ludziom. Nawet nazwy ich zawodów brzmią prawie tak samo. Jednak, jak wiadomo, „prawie” czyni wielką różnicę. Na czym ona polega?
Dobry psycholog w Warszawie pilnie poszukiwany
Wiele osób przeżywających problemy, nie wie, czy wybrać się do psychiatry czy do psychologa. Zanim zaczniecie wpisywać w wyszukiwarkę: szukam dobrego psychologa w Warszawie (lub w dowolnej innej miejscowości), sprawdźcie, czym różni się psychiatra od psychologa.
Kim jest psycholog?
Aby móc wykonywać zawód psychologa, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje. Oznacza to przede wszystkim wykształcenie, czyli ukończenie 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Psychologiem jest też oczywiście doktor czy profesor psychologii. Należy być bardzo czujnym, jeśli psychologiem nazywa się ktoś, kto skończył zaledwie 3-letnie studia licencjackie, zaliczył psychologię podczas kursu zawodowego lub miał taki przedmiot przez dwa semestry na swoich studiach. To nie jest psycholog (choć być może posiada nieco wiedzy z tej dziedziny). Psycholog podczas studiów poznaje najważniejsze koncepcje psychologiczne, dowiaduje się, jak działa ludzka psychika, jakie czynniki wpływają na emocje i zachowania człowieka, jak funkcjonuje jego pamięć i inteligencja. Poznaje też narzędzia psychometryczne (np. testy, kwestionariusze) pozwalające badać różnorodne aspekty ludzkiego funkcjonowania. W swojej pracy psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, wydaje opinie i orzeczenia, a także udziela szeroko pojętej pomocy psychologicznej (m.in. konsultacje, porady, wsparcie w rozwoju osobistym, interwencja kryzysowa). Po odbyciu dodatkowych praktyk, szkoleń i własnej szkoleniowej psychoterapii może prowadzić również psychoterapię swoich pacjentów/klientów: indywidualną, dla par lub grupową (np. terapię uzależnień).
Kim jest psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem medycyny. Oznacza to, że ukończył studia na wydziale lekarskim, a następnie zdobył specjalizację z psychiatrii. Dysponuje wiedzą z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu (a zwłaszcza mózgu i układu nerwowego), wiedzą na temat klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, ich możliwych przyczyn oraz leczenia czyli farmakoterapii. Jego zadaniem jest postawienie diagnozy uwzględniającej funkcjonowanie psychiki, ale także ciała pacjenta (fizjologii i anatomii układu nerwowego, neuroprzekaźników itp.). Podczas diagnozowania zakres kompetencji psychiatry i psychologa może się uzupełniać, dzięki czemu możliwe jest postawienie głębszej, bardziej całościowej diagnozy opisującej wiele wymiarów funkcjonowania pacjenta. Podczas konsultacji psychiatra zapyta o kwestie związane ze zdrowiem psychicznym: nie tylko nastrój, ale i o apetyt, sen, aktualne sytuacje stresowe, historię chorób i zaburzeń psychicznych w rodzinie (dobry psycholog też o to pyta!).
Podsumowanie – psychiatra a psycholog
- Psychiatra jest lekarzem, może więc wypisać receptę na leki, skierować do szpitala czy wystawić zwolnienie. Psycholog lekarzem nie jest, więc nie ma takich uprawnień.
- Psychiatra raczej nie prowadzi psychoterapii (chyba, że jest również psychoterapeutą), chociaż - rzecz jasna - rozmawia z pacjentem i pomaga mu zidentyfikować problem.
- Chociaż psychiatra jest lekarzem specjalistą to nie trzeba mieć do niego skierowania. Można przyjść „ z ulicy”. W placówce przyjmującej pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (bezpłatnie) do psychologa trzeba mieć skierowanie. Może je wystawić psychiatra lub inny lekarz. Do psychologa prowadzącego prywatny gabinet skierowanie nie jest potrzebne.
- Psychiatra poza odpowiednimi lekami może zasugerować również podjęcie psychoterapii. Połączenie psychoterapii i farmakoterapii w przypadku niektórych zaburzeń bywa najskuteczniejszym połączeniem (depresja, zaburzenia nerwicowe, np. lękowe).
Elżbieta Grabarczyk
ps. 1. Używam przykładu z psychologiem warszawskim, bo tutaj mieszkam i pracuję jako psycholog właśnie w Warszawie; a poza tym... ma to dobry wpływ na pozycjonowanie strony gabinetu ;).
ps. 2. W następnym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: z czym do psychologa, a z czym do psychiatry.
ps. 3. Jeśli szukasz dobrego psychologa w Warszawie - zapraszam. Chcesz się dowiedzieć, w jakich obszarach udzielam pomocy? Zajrzyj do zakładki Obszary pomocy.
|
Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->
bardzo dobry artykuł. niestety ludzie wciąż nie dostrzegają różnic między tymi dwoma profesjami i często nie wiedzą do którego lekarza się zgłosić
OdpowiedzUsuńZwłaszcza, że psycholog nie jest lekarzem :)
UsuńBardzo dobry artykuł, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam :)
UsuńCiekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuńTaki właśnie miał być :)
UsuńWazny temat, bo wiele osob wciąż nie odróżnia obu zawodow.
OdpowiedzUsuńDobrze, że się o tym pisze. To bardzo ważny temat. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMasz rację, wielu ludzi do jednego worka wrzuca obie te specjalizacje, przy okazji warto wspomnieć, że cały czas w Polsce korzystanie z pomocy psychologicznej jest źle odbierane przez większość społeczeństwa.
OdpowiedzUsuńbardzo fajnie porównanie, bo niektórzy mylą te dwa pojęcia.
OdpowiedzUsuńJeśli udamy się do psychologa i on stwierdzi, że nie jest w stanie nam pomóc, na pewno sam skieruje nas do psychiatry. To, że wiele osób nie odróżnia tych dwóch zawodów jest natomiast przykre...
OdpowiedzUsuń