dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna
dobry psycholog warszawa

Pomoc psychologiczna online - dla kogo?dobry psycholog warszawa
Niedawno miałam przyjemność udzielić wywiadu dotyczącego pomocy psychologicznej on-line.

W tym artykule chciałabym przybliżyć zalety i ograniczenia tej formy profesjonalnego pomagania, zastanowić się, dla kogo ten sposób kontaktu z psychologiem będzie dobrym rozwiązaniem, a także wyjaśnić, w jaki sposób można zamówić poradę on-line w Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA.

Skąd popularność porad online?

Jak wspomniałam w wywiadzie, w ostatnich grupa osób korzystających z różnych form pomocy psychologicznej i psychoterapii (również tych, które szukają dla siebie pomocy przez internet) wciąż się powiększa. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest bardzo ułatwiony. Coraz więcej osób interesuje się psychologią, chce lepiej poznać siebie i poprawić swój komfort życia. Wiedzę o funkcjonowaniu psychiki, a także o różnorodnych zaburzeniach i ich psychologicznych uwarunkowaniach popularyzują liczne portale, fora internetowe i specjalistyczne serwisy. Efekt? Łatwiej samodzielnie zauważyć, że pomoc psychologa może być potrzebna. Rośnie w związku z tym zapotrzebowanie na usługi psychologów i psychoterapeutów, a trafiający do gabinetów pacjenci są coraz bardziej świadomi.

Wraz z wzrostem wiedzy, zmienia się też nastawienie do osób korzystających z wsparcia psychologicznego. Na szczęście, coraz rzadziej takim osobom przypina się etykietkę "wariata" i nie spotykają się one z podejrzliwymi spojrzeniami ze strony otoczenia. Czasami rodzina lub bliskie osoby wręcz zachęcają do wizyty u psychologa, kiedy widzą, że dzieje się coś niepokojącego. Jednak "coraz rzadziej" nie oznacza w ogóle. Zmiany w mentalności dokonują się (nawet obecnie) dość powoli.

Przykłady sprawdzonych miejsc oferujących wsparcie on-line

Odpowiedzią na wzrost zainteresowania profesjonalną pomocą psychologiczną jest między innymi dynamiczny rozwój usług świadczonych on-line. Jeszcze kilka lat temu portale skupiające specjalistów udzielających porad przez internet były rzadkością . Jednym z pierwszych był portal "Plasterek", z którym współpracuję od ponad pięciu lat. Dziś takich miejsc w sieci jest mnóstwo (na przykład platforma Get Smarter), gdzie można znaleźć nie tylko psychologów, ale i specjalistów z innych dziedzin.

Komu można polecić pomoc psychologiczną przez internet?

Pomoc psychologiczna online skierowana jest przede wszystkim do osób, które aktualnie borykają się z jasno sprecyzowanymi problemami i szukają fachowej porady, aby w miarę szybko znaleźć rozwiązanie, uzyskać bieżące wsparcie i poprawę samopoczucia. Takie osoby generalnie funkcjonują dobrze i nie potrzebują długoterminowej pomocy psychologicznej czy psychoterapii.

Wystarczy jedna lub kilka porad (przez e-mail, na czacie lub przez Skype) i znakomicie poradzą sobie dalej samodzielnie. W tym sensie spotkanie on-line pełni funkcję wstępnej konsultacji psychologicznej lub szybkiej interwencji kryzysowej. Przez internet w formie rozmów przez Skype z powodzeniem można również przeprowadzić krótkoterminową terapię zorientowaną na rozwiązania.

Pomoc psychologa online to dobry pomysł również w takich sytuacjach:

 • kiedy ktoś nie ma możliwości dojazdu do gabinetu (mieszka daleko od najbliższego dostępnego psychologa)
 • wstydzi się wybrać do specjalisty w swojej miejscowości
 • przebywa za granicą i szuka psychologa mówiącego po polsku
 • poszukuje jedynie informacji, do kogo powinien się zwrócić (np. psycholog czy psychiatra?) i namiarów na pomocne instytucje.


Ograniczenia kontaktu on-line

 • Przez internet niemożliwe jest postawienie rzetelnej diagnozy. Wymaga ona bowiem zebrania bardzo szczegółowego wywiadu psychologicznego dotyczącego nie tylko aktualnej sytuacji osoby zgłaszającej się po pomoc, ale i jej przeszłości, rodziny, historii dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków itp. Zebranie wywiadu zajmuje czasem jedno lub nawet kilka spotkań diagnostycznych. Czasami do zdiagnozowania przyczyn problemu konieczne jest zastosowanie dodatkowych narzędzi, na przykład testów i kwestionariuszy - tego również nie wykonamy przez internet.
 • Kontakt on-line z definicji jest ograniczony. Jeśli jest to porada przez e-mail lub przez czat nie ma nawet możliwości zobaczenia osoby, która szuka w ten sposób wsparcia. Nawet najlepszy psycholog nie odczyta tą drogą mowy ciała pacjenta, jego zachowania, tempa mówienia - a to wszystko są istotne dane, które pomagają lepiej zrozumieć osobę zgłaszającą się po pomoc i na tej podstawie wybrać najlepszą dla niej formę pomocy.
 • Niektóre zaburzenia (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, silna nerwica) nie powinny być "leczone" w ten sposób. Jak mówiłam w wywiadzie: "obiecywanie wyleczenia depresji online jest nieetyczne, a prowadzenie takiego procesu przez sieć jest po prostu niebezpieczne". Między innymi dlatego, że często wiążą się one z bardzo dużą niestabilnością emocjonalną i wymagają wsparcia farmakologicznego.
 • Pomoc psychologiczną on-line czasami wybierają osoby skrajnie wycofane i nieśmiałe. Natomiast problem w relacjach interpersonalnych wymaga rozwiązania w realnej relacji interpersonalnej. Nie wchodząc w realny kontakt z pacjentem jedyne podtrzymujemy jego problem, nie pozwalając mu przetrenować ważnych umiejętności społecznych podczas bezpośredniego spotkania w bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej. Owszem, można w ten sposób nawiązać wstępny kontakt, ale w takich przypadkach sugeruję raczej tradycyjną psychoterapię face-to-face.

Jak skorzystać z pomocy on-line w Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA?
W ramach mojego gabinetu udzielam pomocy on-line w formie:
 • jednorazowych porad przez e-mail
 • rozmowy na czacie
 • rozmowy na przez Skype

Wszystkie informacje na temat sposobu zamawiania i płatności można znaleźć w zakładce
Pomoc psychologiczna on-line
Zapraszam :)

Cały wywiad:
Realne problemy w wirtualnym świecie, czyli psychoterapia w sieci

Szukasz dobrego psychologa w Warszawie?
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA zaprasza osoby poszukujące profesjonalnej pomocy psychologicznej dla siebie i swoich bliskich, doświadczające trudności w sferze osobistej i emocjonalnej, a także w obszarze relacji interpersonalnych. Z profesjonalnej pomocy psychologicznej warto skorzystać, jeśli przeżywasz trudne emocje i nie radzisz sobie z nimi, doświadczasz wahań nastroju, chcesz lepiej zrozumieć siebie i poznać źródło swoich trudności, krępuje Cię brak asertywności lub nieśmiałość, dokucza Ci stres i nadmierne napięcie, masz trudność w zbudowaniu satysfakcjonujących relacji z innymi, odczuwasz samotność, w kontaktach z bliskimi osobami pojawiły się konflikty, oddalenie się lub nieporozumienia. Psycholog będzie pomocny również wtedy, gdy znajdujesz się na życiowym zakręcie i przeżywasz kryzys, nie wiesz jak podjąć ważną decyzję, przeżywasz żałobę po stracie bliskiej osoby, a także jeśli Ty albo bliska Ci osoba borykacie się z problemem uzależnienia lub współuzależnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tematy

abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley altruizm Amelia Erhard Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy Brian Patten Budda bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata dieta dietetyk Warszawa dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie Dzień Kobiet Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi Goethe grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor John E. Southard John Maxwell Joplin Jung Karol Juliusz Weber Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja konformizm Konfucjusz ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tse Leo Christopher lęk Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość modlitwa motywacja Mrożek nadzieja Nancy McWilliams Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch nieświadomość niezależność oddech odpowiedzialność odwaga optymizm Osborne osobowość pasja perfekcjonizm Perls poczucie wartości porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech pożegnanie praca Pratchett Proust przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania radość Ray Bradbury Redmoon refleksja Regina Brett relacja terapeutyczna relacje relaks Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May rozwój równowaga Ryszard Kapuściński samotność Santorski sens Shannon L. Alder siła smutek Sonia Choquette spokój spotkanie stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szczęście Szymborska śmierć świadomość talent Tammy Cravit Theodore Rubin Thich Nhat Hanh tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trzyczęściowy garnitur twórczość uzależnienia w mediach wartości wiedza wierność William Arthur Ward wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Blog