dobry psycholog warszawa

Pomoc psychologiczna online - dla kogo?



dobry psycholog warszawa
Niedawno miałam przyjemność udzielić wywiadu dotyczącego pomocy psychologicznej on-line.

W tym artykule chciałabym przybliżyć zalety i ograniczenia tej formy profesjonalnego pomagania, zastanowić się, dla kogo ten sposób kontaktu z psychologiem będzie dobrym rozwiązaniem, a także wyjaśnić, w jaki sposób można zamówić poradę on-line w Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA.

Skąd popularność porad online?

Jak wspomniałam w wywiadzie, w ostatnich grupa osób korzystających z różnych form pomocy psychologicznej i psychoterapii (również tych, które szukają dla siebie pomocy przez internet) wciąż się powiększa. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest bardzo ułatwiony. Coraz więcej osób interesuje się psychologią, chce lepiej poznać siebie i poprawić swój komfort życia. Wiedzę o funkcjonowaniu psychiki, a także o różnorodnych zaburzeniach i ich psychologicznych uwarunkowaniach popularyzują liczne portale, fora internetowe i specjalistyczne serwisy. Efekt? Łatwiej samodzielnie zauważyć, że pomoc psychologa może być potrzebna. Rośnie w związku z tym zapotrzebowanie na usługi psychologów i psychoterapeutów, a trafiający do gabinetów pacjenci są coraz bardziej świadomi.

Wraz z wzrostem wiedzy, zmienia się też nastawienie do osób korzystających z wsparcia psychologicznego. Na szczęście, coraz rzadziej takim osobom przypina się etykietkę "wariata" i nie spotykają się one z podejrzliwymi spojrzeniami ze strony otoczenia. Czasami rodzina lub bliskie osoby wręcz zachęcają do wizyty u psychologa, kiedy widzą, że dzieje się coś niepokojącego. Jednak "coraz rzadziej" nie oznacza w ogóle. Zmiany w mentalności dokonują się (nawet obecnie) dość powoli.

Przykłady sprawdzonych miejsc oferujących wsparcie on-line

Odpowiedzią na wzrost zainteresowania profesjonalną pomocą psychologiczną jest między innymi dynamiczny rozwój usług świadczonych on-line. Jeszcze kilka lat temu portale skupiające specjalistów udzielających porad przez internet były rzadkością. Jednym z pierwszych był portal "Plasterek", z którym współpracuję od ponad pięciu lat. Dziś takich miejsc w sieci jest mnóstwo, można tam znaleźć nie tylko psychologów, ale i specjalistów z innych dziedzin.

Komu można polecić pomoc psychologiczną przez internet?

Pomoc psychologiczna online skierowana jest przede wszystkim do osób, które aktualnie borykają się z jasno sprecyzowanymi problemami i szukają fachowej porady, aby w miarę szybko znaleźć rozwiązanie, uzyskać bieżące wsparcie i poprawę samopoczucia. Takie osoby generalnie funkcjonują dobrze i nie potrzebują długoterminowej pomocy psychologicznej czy psychoterapii.

Wystarczy jedna lub kilka porad (przez e-mail, na czacie lub przez Skype) i znakomicie poradzą sobie dalej samodzielnie. W tym sensie spotkanie on-line pełni funkcję wstępnej konsultacji psychologicznej lub szybkiej interwencji kryzysowej. Przez internet w formie rozmów przez Skype z powodzeniem można również przeprowadzić krótkoterminową terapię zorientowaną na rozwiązania.

Pomoc psychologa online to dobry pomysł również w takich sytuacjach:

  • kiedy ktoś nie ma możliwości dojazdu do gabinetu (mieszka daleko od najbliższego dostępnego psychologa)
  • wstydzi się wybrać do specjalisty w swojej miejscowości
  • przebywa za granicą i szuka psychologa mówiącego po polsku
  • poszukuje jedynie informacji, do kogo powinien się zwrócić (np. psycholog czy psychiatra?) i namiarów na pomocne instytucje.


Ograniczenia kontaktu on-line

  • Przez internet niemożliwe jest postawienie rzetelnej diagnozy. Wymaga ona bowiem zebrania bardzo szczegółowego wywiadu psychologicznego dotyczącego nie tylko aktualnej sytuacji osoby zgłaszającej się po pomoc, ale i jej przeszłości, rodziny, historii dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków itp. Zebranie wywiadu zajmuje czasem jedno lub nawet kilka spotkań diagnostycznych. Czasami do zdiagnozowania przyczyn problemu konieczne jest zastosowanie dodatkowych narzędzi, na przykład testów i kwestionariuszy - tego również nie wykonamy przez internet.
  • Kontakt on-line z definicji jest ograniczony. Jeśli jest to porada przez e-mail lub przez czat nie ma nawet możliwości zobaczenia osoby, która szuka w ten sposób wsparcia. Nawet najlepszy psycholog nie odczyta tą drogą mowy ciała pacjenta, jego zachowania, tempa mówienia - a to wszystko są istotne dane, które pomagają lepiej zrozumieć osobę zgłaszającą się po pomoc i na tej podstawie wybrać najlepszą dla niej formę pomocy.
  • Niektóre zaburzenia (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, silna nerwica) nie powinny być "leczone" w ten sposób. Jak mówiłam w wywiadzie: "obiecywanie wyleczenia depresji online jest nieetyczne, a prowadzenie takiego procesu przez sieć jest po prostu niebezpieczne". Między innymi dlatego, że często wiążą się one z bardzo dużą niestabilnością emocjonalną i wymagają wsparcia farmakologicznego.
  • Pomoc psychologiczną on-line czasami wybierają osoby skrajnie wycofane i nieśmiałe. Natomiast problem w relacjach interpersonalnych wymaga rozwiązania w realnej relacji interpersonalnej. Nie wchodząc w realny kontakt z pacjentem jedyne podtrzymujemy jego problem, nie pozwalając mu przetrenować ważnych umiejętności społecznych podczas bezpośredniego spotkania w bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej. Owszem, można w ten sposób nawiązać wstępny kontakt, ale w takich przypadkach sugeruję raczej tradycyjną psychoterapię face-to-face.

Jak skorzystać z pomocy on-line w Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA?
W ramach mojego gabinetu udzielam pomocy on-line w formie:
  • jednorazowych porad przez e-mail
  • rozmowy na czacie
  • rozmowy na przez Skype

Wszystkie informacje na temat sposobu zamawiania i płatności można znaleźć w zakładce
Pomoc psychologiczna on-line
Zapraszam :)

Cały wywiad:
Realne problemy w wirtualnym świecie, czyli psychoterapia w sieci



Szukasz dobrego psychologa w Warszawie?
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA zaprasza osoby poszukujące profesjonalnej pomocy psychologicznej dla siebie i swoich bliskich, doświadczające trudności w sferze osobistej i emocjonalnej, a także w obszarze relacji interpersonalnych. Z profesjonalnej pomocy psychologicznej warto skorzystać, jeśli przeżywasz trudne emocje i nie radzisz sobie z nimi, doświadczasz wahań nastroju, chcesz lepiej zrozumieć siebie i poznać źródło swoich trudności, krępuje Cię brak asertywności lub nieśmiałość, dokucza Ci stres i nadmierne napięcie, masz trudność w zbudowaniu satysfakcjonujących relacji z innymi, odczuwasz samotność, w kontaktach z bliskimi osobami pojawiły się konflikty, oddalenie się lub nieporozumienia. Psycholog będzie pomocny również wtedy, gdy znajdujesz się na życiowym zakręcie i przeżywasz kryzys, nie wiesz jak podjąć ważną decyzję, przeżywasz żałobę po stracie bliskiej osoby, a także jeśli Ty albo bliska Ci osoba borykacie się z problemem uzależnienia lub współuzależnienia.

Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog