Bardzo sobie cenię Bruno Bettelheima. "Sztukę oczywistości" oczywiście polecam.
W cytacie z obrazka zmieniłabym tylko jedno: zamiast "właściwe pytanie" lepsze byłoby "właściwe pytania", bo zwykle jest ich więcej niż jedno.
Oczywiście psychoterapia nie polega jedynie na zadawaniu pytań, byłoby to zdecydowane uproszczenie. Jednak z pewnością bliżej temu procesowi do stawiania pytań niż do dawania gotowych odpowiedzi. Tym zajmuje się raczej poradnictwo.
Niektórzy pacjenci bywają rozczarowani, że psycholog czy terapeuta nie ma tych odpowiedzi. Byłoby szybciej i prościej, nieprawdaż? Ano nie ma. Psychoterapia to wspólne, czasami czasochłonne przedsięwzięcie psychologa i osoby zgłaszającej się po pomoc, a jego powodzenie zależy od współpracy pomiędzy nimi, czyli od dobrej relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu.
Co więcej, na początku nawet nie wiadomo, jakie pytania są właściwe! Najpierw muszę poznać bliżej tę osobę, która postanowiła przyjść do gabinetu, żebym w ogóle jakiekolwiek pytanie mogła zadać. Inaczej nawet się nie dowiem, jakie pytania są właściwe, jakie powinnam zadać koniecznie, a z którymi warto zaczekać. Czasami są to pytania, na które pacjent zna odpowiedź, ale boi się lub nie chce samego siebie zapytać. Ale najczęściej psychoterapia jest wspólnym poszukiwaniem - i pytań i odpowiedzi.
Dobry psycholog Warszawa zaprasza do sprawdzenia, na czym polega psychoterapia :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz