Niekiedy dojrzałość emocjonalną określa się jako zdolność do tolerowania sprzecznych uczuć, bez konieczności uzgadniania ich na siłę. Kiedy ktoś potrafi w swojej psychice pomieścić ambiwalentne uczucia, zwykle przeżywa mniej lęku. Jego postrzeganiem nie rządzi mechanizm obronny polegający na rozszczepieniu.
Rozszczepienie to taki sposób patrzenia na świat, innych ludzi czy zewnętrzne obiekty, który polega na dokonaniu ich ostrego podziału: są one albo całkiem dobre, albo całkiem złe. Nie ma innych możliwości. Nie ma odcieni, sytuacji pośrednich. Nie ma sytuacji, gdy ktoś bywa trochę dobry, a trochę zły.
Ktoś, kto stosuje (nieświadomie, bo podobnie jak większość mechanizmów obronnych również rozszczepienie jest mechanizmem nieświadomym) mechanizm rozszczepienia, dokonuje jednoznacznej klasyfikacji innych osób: zostają one zaklasyfikowane do jednej z tych dwóch kategorii i będą konsekwentne idealizowane lub deprecjonowane (ich wartość będzie pomniejszana).
Podobnie będą klasyfikowane przez rozszczepiającego inne obiekty: rodzina (nasza jest idealna - wszystkie inne złe), czyjaś moralność (jest postrzegany jako święty albo grzesznik), poczucie własnej wartości (jestem chodzącym ideałem - jestem beznadziejny).
Umiejętność znoszenia ambiwalencji, czyli jednoczesnego przeżywania sprzecznych odczuć, ocen na temat tej samej osoby, tego samego zagadnienia (na przykład: lubię cię, ale czasem mnie irytujesz, to mnie fascynuje, ale jednocześnie napawa lękiem) to nie tylko przejaw dojrzałości psychicznej.
To przede wszystkim postawa ułatwiająca prawdziwy kontakt ze światem i z samym sobą. Bo nie trzeba udawać, że któregoś kawałka nie ma. Nie trzeba usztywniać się w przekonaniu, że jestem tylko dobry albo tylko zły. Że świat jest tylko okrutny lub tylko urzekający. Nie trzeba bronić żadnej twierdzy. Jest miejsce na te sprzeczności.
Dobry psycholog Warszawa zachęca do refleksji nad własną zdolnością do tolerowania sprzeczności.
|
Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz