Jedną z kwestii, która coraz częściej interesuje osoby poszukujące profesjonalnej pomocy psychologicznej, jest nurt teoretyczny, w jakim pracuje terapeuta. To efekt coraz szerszej popularyzacji wiedzy psychologicznej i rosnącej świadomości swoich praw.
Pacjent/Klient zgłaszający się do gabinetu psychologicznego ma prawo wiedzieć, jaki nurt reprezentuje terapeuta i zapytać o to podczas spotkania. Wielu terapeutów zamieszcza taką informację również na swojej stronie internetowej. Dlaczego to takie istotne? Między innymi dlatego, że wprost przekłada się na sposób rozumienia przez terapeutę zgłaszanych przez pacjenta problemów oraz na metody, jakimi będzie prowadzona terapia.
Rolą terapeuty jest wyjaśnienie w przystępny sposób, na czym polega psychoterapia w wybranym przez niego podejściu i jakie techniki wykorzystuje w swojej pracy, czyli w dużym skrócie: czego pacjent/klient może się spodziewać podczas kolejnych sesji. Zazwyczaj omawia się te zagadnienia podczas konsultacji wstępnej, ale można do nich wrócić w dowolnym momencie psychoterapii, kiedy na przykład wymagają doprecyzowania lub pogłębienia.
Jeśli chcecie się dowiedzieć w jakim nurcie pracuję, zajrzyjcie na stronę O mnie. Znajdziecie tam informację, że „w swojej praktyce terapeutycznej stosuję podejście integracyjne (eklektyczne), czerpiąc z dorobku psychoterapii poznawczo-behawioralnej, humanistycznej (m.in. Gestalt) i egzystencjalnej oraz nurtów związanych z terapią systemową”.
Co to oznacza? Na czym polega terapia w prowadzona nurcie integracyjnym? Czy będzie odpowiednia akurat dla Ciebie? Warto wiedzieć, że badania dotyczące skuteczności psychoterapii wskazują, że trudno jednoznacznie wykazać wyższość jednego nurtu nad innymi, gdyż mimo różnic w stosowanych technikach, w gruncie rzeczy różne podejścia psychoterapeutyczne opierają się na podobnych czynnikach leczących (to jednak temat na osobny artykuł). Podobnie jak wielu teoretyków i doświadczonych psychoterapeutów uważam, że nie istnieje jedna, uniwersalna terapia odpowiednia dla wszystkich rodzajów problemów czy skuteczna w pracy ze wszystkimi klientami.
Najskuteczniejsze wydaje się mi się więc postępowanie nie tyle ograniczające się ściśle do jednego nurtu, co korzystające z różnych technik starannie dobranych do indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej osoby szukającej pomocy oraz do specyfiki zgłaszanego problemu.
Podejście korzystające z dorobku kilku istniejących podejść terapeutycznych i łączące je w nową jakość to właśnie psychoterapia integracyjna. Dlaczego ten sposób pracy jest mi najbliższy? Ponieważ uważam, że zasługujesz na indywidualne traktowanie. Nie jesteś dla mnie jednym z wielu przypadków. A w tym rodzaju psychoterapii stosuje się metody, które mogą rzeczywiście pomóc konkretnej osobie, a nie tylko takie które dany terapeuta zna, lubi, czy jest do nich przyzwyczajony. Bardzo bliskie jest mi stwierdzenie Irvina Yaloma, cenionego psychoterapeuty i autora wielu książek poświęconych psychoterapii, który uważał, że:
Terapeuta powinien dążyć do stworzenia nowej terapii dla każdego pacjenta.
Każda psychoterapia jest przede wszystkim rozmową dziejąca się w ramach relacji opartej na zaufaniu, ale poza rozmawianiem będziemy podczas naszej pracy również robić inne rzeczy. Możliwe, że dostaniesz „zadanie domowe” do refleksji pomiędzy kolejnymi sesjami i samodzielnego rozważenia jakieś kwestii w zaciszu domowym? Może zachęcę Cię do wykonania jakiegoś ćwiczenia czy odegrania scenki. A może dobry pomysłem będzie napisanie lub narysowanie czegoś, co pozwoli lepiej zrozumieć daną trudność? Może więcej uwagi poświęcimy przeszłości albo okaże się, że zdecydowanie ważniejsze jest to, co dzieje się tu i teraz?
Dlaczego akurat tak? Gdyż uważam, że łączenie technik stosowanych w różnych rodzajach terapii zapewnia większą swobodę w pracy terapeutycznej i pozwala zwiększać efektywność oddziaływań. W zależności od specyfiki problemu oraz etapu pracy terapeutycznej elastycznie korzystam z różnych procedur i metod, starając się dobrać takie, które mogą przynieść największe korzyści terapeutyczne właśnie Tobie, konkretnej osobie z całą Twoją indywidualnością.
Zapraszam :)
ps. więcej informacji na temat różnych form psychoterapii integracyjnej znajdziecie tutaj ->
|
Widać, że wszystko masz "poukładane" - jestem pewna, że Twoi klienci będą zadowoleni :)
OdpowiedzUsuńTeż mam taką nadzieję :)
UsuńBardzo mi się podoba Twoje podejście, aby od początku informować, jakiej pomocy i jakiej terapii może się spodziewać pacjent. Lektura wpisu była pouczająca.
OdpowiedzUsuńOsoba zgłaszająca się po pomoc ma prawo zapytać o to na każdym etapie współpracy.
Usuń