Stephen Hawking, najwybitniejszy współczesny astrofizyk, zmarł 14 marca 2018 w wieku 76 lat. Swoją trwającą ponad 40 lat karierę naukową poświęcił głównie grawitacji kwantowej i czarnym dziurom. Od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, był prawie całkowicie sparaliżowany, poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy. Mimo postępującej choroby wciąż pozostawał aktywny w życiu publicznym i znany był ze swojego poczucia humoru.
Uważał, że pytanie o to, co było przez Wielkim Wybuchem, jest bez sensu, bo można je porównać do pytania "co jest na północ od bieguna północnego?".
Chętnie występował w widowiskach telewizyjnych i zagrał w wielu filmach, między innymi w roli samego samego siebie w odcinku "Czerwonego karła", gościnnie wystąpił jako własny hologram w serialu "Star trek. Następne pokolenie", a także (również jako on sam) w kilku odcinkach serialu "Big Bang Theory" (w Polsce znanego jako "Teoria wielkiego podrywu").
Przez miliony lat, ludzkość żyła tak jak zwierzęta. Wtedy stało się coś, co uwolniło siłę naszej wyobraźni. Nauczyliśmy się rozmawiać, nauczyliśmy się słuchać. Rozmowa umożliwiła przekazywanie pomysłów, dzięki czemu nauczyliśmy się wspólnie budować niemożliwe. Największe osiągnięcia ludzkości tworzone są w rozmowie, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. Nie musi tak być. Nasze największe marzenia mogą stać się rzeczywistością. Z technologią, którą dysponujemy możliwości są nieograniczone. Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy.
Stephen Hawking
w reklamie "British Telecom" (1993)
Możliwość rozmowy, wymiany myśli i dzielenia się pomysłami ma znaczenie nie tylko w wymiarze całego naszego gatunku.
Komunikacja to również podstawa porozumienia w codziennym, zwykłym wymiarze międzyludzkim. Wbrew popularnym wyobrażeniom większość konfliktów i nieporozumień interpersonalnych wcale nie wynika ze złych intencji, wrogiego nastawienia czy wzajemnej niechęci. Najczęstszym powodem, dla którego czasem tak trudno się porozumieć, są błędy popełniane w komunikacji lub jej brak.
Dobry psycholog Warszawa zachęca do trenowania umiejętności rozmawiania oraz do lektury innych postów na blogu dotyczących komunikacji ->
|
Oj był bardzo mądrym człowiekiem. Słyszałam o nim ale nie wiedziałam że był tak ciężko chory ani że występował w filmach!
OdpowiedzUsuńKomunikacja międzyludzka to niezaprzeczalnie podstawa człowieczeństwa.
OdpowiedzUsuńPodobni jak Naciaa nie wiedziałam, ze bohater Twojegonwpisu był tak ciężko chory :(
Mądry człowiek. Wybitny.
OdpowiedzUsuńA to zdanie, że rozmowa jest kluczem do sukcesu, a jej brak oznacza porażkę - bezcenne! Komunikacja - ponoć wszyscy potrafiy się komunikować. Przynajmniej deklaratywne..z praktyką bywa niestety różnie. Klaudia J
Tam, gdzie nie ma rozmowy tam nie można mówić o relacji. Jeśli zależy nam na budowaniu relacji, na byciu w relacji, na bliskości, na porozumieniu i realizacji różnych wspólnych celów tam warunkiem koniecznym jest komunikacja, rozmowa. Kiedy nie rozmawiamy budujemy ściany obojętności a problemy nie są rozwiązywane. Kiedy decydujemy, że z kimś nie rozmawiamy to tym samym zrywamy relację.
OdpowiedzUsuń