Każdego roku w dniu 14 czerwca w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy (ang. World Blood Donor Day).
Święto zostało ustanowione w 2004 roku przez przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców, a także Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.
Jest obchodzone w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w 1930 został uhonorowany Nagrodą Nobla. W 1940 roku z Alexandrem Wienerem odkrył również czynnik Rh.
Oddaję krew w stacji krwiodawstwa w Bielsku-Białej |
Podstawy podstawy nauki o grupach krwi stworzyli Ludwik Hirszfeld wraz z Emilem von Dungernem, a wprowadzone przez nich oznaczenia poszczególnych grup krwi symbolami A, B, AB, i 0 zostały w w 1928 roku przyjęte na całym świecie i obowiązują do dziś.
Ciekawostka:
Układ AB0 jest najważniejszym układem grupowym krwi, występującym u człowieka. Rozmieszczenie jego antygenów nie ogranicza się wyłącznie do erytrocytów. Są one obecne na powierzchni wszystkich komórek organizmu, z wyjątkiem neuronów. Antygeny tego układu są polisacharydami i pojawiają się w 6. tygodniu życia płodowego. Do ich pełnej ekspresji dochodzi w 6 – 18 miesiącu po urodzeniu. Dlatego grupę krwi dziecka można ustalić po ukończeniu przez nie 2. roku życia.
Dlaczego piszę o tym na psychologicznym blogu? Bo uważam, że to ważna sprawa. A także dlatego, że to również moje święto.
Moja grupa krwi to B Rh+. Jest to popularna i często występująca grupa, co oznacza, że jest wielu dawców, ale i wielu potencjalnych biorców. Oddaję krew od 2004 roku. Bo uważam, że tak trzeba. W tym czasie zdążyłam nawet zostać zasłużonym honorowym dawcą. Tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia" i brązowa odznaka honorowa przysługują kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.
Chcąc zrozumieć mechanizmy rządzące oddawaniem i dystrybucją krwi, zainteresowałam się bliżej tymi kwestiami, czego efektem był artykuł zatytułowany "Honor i pieniądze", opublikowany w "Dzienniku Polskim", gazecie, z którą współpracowałam jako dziennikarz zanim zostałam psychologiem.
Oczywiście zapraszam do lektury artykułu, a także do obejrzenia galerii zdjęć na profilu społecznościowym Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA :)
Z okazji dzisiejszego święta serdecznie zachęcam was do zostania honorowymi dawcami krwi. Może w przyszłym roku to będzie również Wasz Dzień?
Warto robić dobre rzeczy. To daje +10 do poczucia sensu :)
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, Dobry psycholog Warszawa zaprasza również do lektury, poniżej przydatne linki:
- Krwiodawstwo (źródło: Wikipedia) ->
- Portal poświęcony krwiodawstwu ->
- Jak zostać krwiodawcą? ->
- Grupy krwi (źródło: Wikipedia) ->
- "Honor i pieniądze", artykuł nt. krwiodawstwa, autor: Elżbieta Grabarczyk ->
Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->
|
Ja niestety nie mogę ze wzgledu na chorobe ale wszystkich zachęcam:-)
OdpowiedzUsuńSuper!!! Ja niestety nie mogę oddawać, a bardzo bym chciała... już dwa razy byłam na wstępnej rozmowie i niestety nic z tego... :(
OdpowiedzUsuńSzanuję!A sama nie mogę, nie potrafię, przeokropnie boję się krwi. Może wyrosnę...
OdpowiedzUsuńMam w domu dwóch krwiodawcow, niestety sama. Nie mogę :(
OdpowiedzUsuńCudownie :) Zawsze chciałam oddawać krew, zwłaszcza, że mam bardzo rzadki genotyp...ale niestety aktualnie zdrowie mi na to nie pozwala... Może kiedyś ;)
OdpowiedzUsuń