dobry psycholog warszawa

Wewnętrzne Dziecko potrzebuje troski czyli jak cieszyć się życiem



Pojęcie Wewnętrznego Dziecka


Pojęcie Wewnętrznego Dziecka pochodzi z koncepcji Erica Berne’a, amerykańskiego psychiatry, twórcy analizy transakcyjnej. Analiza transakcyjna to koncepcja opisująca
relacje międzyludzkie, nazywane tu transakcjami. Koncepcja ta opiera się na idei wyodrębnienia w Ja trzech współistniejących schematów zachowania i odczuwania, tak zwanych stanów Ja. Przybierają one 3 formy: Ja-Dorosły, Ja-Dziecko oraz Ja-Rodzic.

Każdy z tych stanów Ja jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Ja-Dorosły reprezentuje rozsądek i skuteczne działanie. Jego zadaniem jest rozwiązywanie życiowych problemów w oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Ja-Rodzic skupia się na przestrzeganiu zasad i reguł społecznych, umożliwiając i ułatwiając życie w społeczności. Natomiast stan Ja-Dziecko pozwala czuć się spontanicznie, jest więc niezbędny do tego, aby abyśmy mogli się bawić, cieszyć życiem i uaktywniać naturalną twórczość.

Każdy z nas nosi to Wewnętrzne Dziecko w sobie, ty też. Niezależnie od tego, czy masz 16, 40 czy 80 lat. Doskonałym przykładem tego, że Wewnętrzne Dziecko można pielęgnować w sobie w każdym wieku jest Tao Porchon Lynch.

Wewnętrzne Dziecko - energia i kreatywność w każdym wieku


Tao jest wpisana do księgi Guinnessa jako najstarsza instruktorka jogi na świecie. Urodziła się 13 sierpnia 1918 roku, a jogi uczy od ponad 50 lat. Jej życiowe motto brzmi: Nie mów sobie, że czegoś nie zrobisz, że coś jest niemożliwe. W tym roku obchodziła swoje setne urodziny.

Dobry psycholog Warszawa i Tao Porchon Lynch o wewnętrznym dziecku

Jeśli masz coś zrobić, zrób to teraz. Bo jutro może nigdy nie nadejść.
Tao Porchon Lynch

Tao odkryła jogę w 1926 roku, mając  osiem lat, a potem uczyła się jej w Indiach u znanych i cenionych nauczycieli. Mimo podeszłego wieku wciąż udziela od sześciu do ośmiu lekcji w tygodniu i prowadzi zajęcia na całym świecie. Jej Wewnętrzne Dziecko ma się dobrze i pomaga jej wciąż cieszyć się życiem.

Każdy z nas rodzi się naturalnie spontaniczny


Wewnętrzne Dziecko stanowi zbiór doświadczeń pochodzących z różnych okresów dzieciństwa. To dlatego w gruncie rzeczy nie ma jednego Wewnętrznego Dziecka, tylko raczej wiele różnych Dzieci, niosących pamięć doświadczeń i uczuć z kolejnych okresów życia, od pierwszych dni życia, przez niemowlęctwo i lata przedszkolne, aż po okres adolescencji.

Wewnętrzne Dziecko reprezentuje to wszystko w tobie, co jest związane z energią, kreatywnością, witalnością, spontanicznością i radością życia. Każdy z nas rodzi się naturalnie spontaniczny, otwarcie pokazujący swoje potrzeby i wyrażający uczucia, pełen radości i chęci do zabawy. Dziecięca część twojej osobowości zawiera więc twoje podstawowe potrzeby, pragnienia, spontaniczność i intuicyjne myślenie. Stamtąd bierze się życiowa energia, emocje i zdolność odczuwania.

To, co stanie się dalej z tą dziecięcą radością życia, zależy od najwcześniejszych doświadczeń z ważnymi osobami (rodzicami, opiekunami) i sytuacji, które cię wtedy spotkały. Stan Wewnętrznego Dziecka jest odbiciem tego, co się działo z prawdziwym dzieckiem, które kiedyś przyszło na świat i którym byłeś. Jeśli jako dziecko przeżywałeś wiele smutku, to twoje Wewnętrzne Dziecko będzie smutne, jeśli towarzyszył ci strach i lęk - będzie wystraszone.

Skąd się bierze głos wewnętrznego krytyka?


Wśród postaci zamieszkujących wewnętrzny świat człowieka niebagatelną rolę odgrywa Wewnętrzny Krytyk. Zawsze niezadowolony, wymagający, nieżyczliwy. Komentuje twoje poczynania, myśli, emocje, decyzje. Słyszysz jego oceniający głos w myślach, jak nagrany na taśmę. Zwykle nie lubi się on z Wewnętrznym Dzieckiem. Jego głos nie wziął się znikąd.

Rodzice, którzy byli ciągle nieustannie niezadowoleni, nauczyciele, który nie docenili dziecięcych rysunków, pierwszych wypracowań oraz osiągnięć sportowych i uznali, że za mało się starasz, chociaż włożyłeś w to tyle zaangażowania i wysiłku… Takie doświadczenia i komunikaty to kolejne cegiełki budujące wewnętrzne blokady, hamulce, lęki.

Dziecko odrzucone, wyśmiane czy skrytykowane uczy się nie wierzyć swoim odczuciom, zaczyna bać się eksplorowania świata i wypierać swoje emocje. W ten sposób (nie czując lub ignorując emocje) łatwiej jest przetrwać w niesprzyjających spontaniczności i dziecięcej radości warunkach. Efekt? Ciągłe napięcie, czujność i stan permanentnego przygotowania na ewentualny atak. Będąc stale spiętym i zestresowanym trudno znaleźć odwagę do realizowania swoich marzeń oraz energię potrzebną do działania.

Chociaż dzieciństwo już dawno minęło, dorosły traktuje swoje Wewnętrzne Dziecko tak, jak został tego nauczony. Karze się za porażki i drobne niepowodzenia, poddaje się ostrej krytyce, gdy mu coś nie wyjdzie, powtarza sobie, że jest do niczego, że nie jest nic wart i ma to, na co zasłużył. A skoro jest tak kiepski, to przecież nie zasługuje na wiele.

Znasz to z własnego doświadczenia? Pamiętasz sytuacje, gdy deprecjonowałeś swoje osiągnięcia, krytykowałeś się za najmniejszy błąd i nie wierzyłeś, że może ci się udać? Kiedy hamowałeś radość i spontaniczność, bo nie wypada się głośno cieszyć, a poza tym przecież nie ma z czego? Przecież duma z własnych osiągnięć to chwalipięctwo, a radosny śmiech jest dziecinny. W końcu twój sukces nie zasługuje na pochwalę, bo to żadne osiągnęcie i nic wielkiego...

Czyj to głos? Czy na pewno twój? Czy kogoś, kto dawno dawno temu tak mówił? Czy tak samo potraktowałbyś swojego przyjaciela?

Praca nad pokochaniem Wewnętrznego Dziecka to niełatwe zadanie


Kiedy odkrywasz swoje Wewnętrzne Dziecko, to nie znaczy, że masz nagle stać się z powrotem dzieckiem. Przecież od dawna nim nie jesteś. Chodzi raczej o kontakt z tym aspektem twojej osobowości, w którym przetrwała twórcza, spontaniczna energia.

Czujące, przeżywające i wrażliwe dziecko to baza, podstawa odczuwania emocji i radości życia. Jeśli chcesz nawiązać kontakt ze swoimi uczuciami i następnie je zaakceptować, musisz nie tylko pozostać w kontakcie ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem, ale przede wszystkim się nim zaopiekować.

Praca nad odkryciem i pogodzeniem się z dziecięcą częścią psychiki to niełatwe zadanie. Jak się za to zabrać? Krok pierwszy to uświadomienie sobie (a może przypomnienie?) istnienia tego Dziecka, a następnie obdarzenie go miłością i wsparciem oraz zaopiekowanie się nim i spełnianie jego potrzeb. Jeśli to trudne w odniesieniu do dorosłego siebie, to uruchom wyobraźnię.

Spróbuj wyobrazić sobie, że traktujesz siebie jak swojego najlepszego przyjaciela (lub swoje własne dziecko). Swoje dziecko pocieszasz przecież, gdy przydarzy mu się coś przykrego, jesteś przy nim wtedy, gdy tego potrzebuje, wspierasz, gdy mu się coś nie uda, kibicujesz osiągnięciom, cieszysz się jego sukcesami i akceptujesz je takim, jakim jest.

Wewnętrzne Dziecko potrzebuje uwagi, opieki i troski


Pomyśl o sobie jak o swoim własnym dziecku czy o najlepszym przyjacielu. Wysłuchaj tego, co ten Mały Ty ma do powiedzenia. Czego się boi, czym się martwi, co go cieszy, a może ma w sobie skrywaną dotąd złość lub smutek? Daj mu czas na wypłakanie, uśmiechnij się do niego (czyli do siebie) w lustrze. Obiecaj swojego Wewnętrznemu Dziecku, że odtąd będziesz o nie dbać, że od tej pory zawsze będziesz przy nim i że nigdy już nie pozwolisz go skrzywdzić.

Sprawdzaj często, co się u niego dzieje. Wracaj do niego. Pamiętaj, że potrzebuje twojej uwagi, opieki i troski. Naprawdę warto. Bo kiedy tłumisz w sobie Wewnętrzne Dziecko, to tym samym odcinasz się od jego energii, żywej wyobraźni, twórczych zdolności i zdolności cieszenia się życiem. Dzieci (dopóki się ich nie spacyfikuje krytyką, ocenami i wymaganiami), mają odwagę do eksplorowania świata, gotowość do radosnej zabawy i realizowania swoich pomysłów.

Ty też kiedyś taki byłeś. Każdy z nas był.

Od kondycji Wewnętrznego Dziecka zależy poziom twojej satysfakcji z życia. Jeżeli brakuje ci pasji, energii, kreatywności i siły do spełniania marzeń, to niewykluczone, że twoje Wewnętrzne Dziecko jest zaniedbane i opuszczone. Siedzi zapomniane samotnie w kąciku i płacze. Przede wszystkim to znak, że trzeba się nim koniecznie zaopiekować.

Dopuść do głosu tę dziecięcą część, aby znów cieszyć się życiem. Tak jak to dzieci potrafią. Pozwól sobie na beztroską zabawę. Spełnij jakieś swoje marzenie. Zrealizuj swój kaprys. Znajdź czas dla siebie. Przypomnij sobie, jak to jest odczuwać radość z drobiazgów.

Dobry psycholog Warszawa serdecznie zachęca do odkrywania w sobie Wewnętrznego Dziecka, opiekowania się nim i obdarzania miłością.

Jeśli masz ochotę zobaczyć, jak ja dbam o dziecięcą część swojej psychiki, zajrzyj na fanpejdż Pracowni SALAMANDRA na portalu Facebook do albumu:


Wasza psycholog zaprasza :)

Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trauma trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog