Wiele osób chciałoby wymazać ze swojej przeszłości niektóre wydarzenia, czy wręcz całe okresy - te, które wiążą się z trudnymi, bolesnymi wspomnieniami. Wymazać, zapomnieć, w magiczny sposób sprawić, aby się nigdy nie wydarzyły. Macie takie wydarzenia, o których wolelibyście zapomnieć? Wolelibyście, aby nigdy się nie wydarzyły?
Na szczęście (?) jest to niemożliwe. Nie ma takich czarów, które zmontowałyby z naszej przeszłości inny scenariusz. Przeszłość już się zdarzyła, była taka jaka była i nie mamy na nią wpływu. Owszem, podczas psychoterapii można pracować nad zmianą postrzegania swojej przeszłości, zmianą jej przeżywania. Ale żadna terapia nie polega na zapominaniu, bo mechanizm wyparcia na dłuższą metę może się okazać zbyt wyczerpujący, wymagający zbyt wiele energii. Terapia polega raczej na innym rozłożeniu akcentów, innym spojrzeniu na to, co było ważne i nas ukształtowało.
Bo przeszłość jest tym, co nas kształtuje. Możemy patrzeć na nią jak na obciążenie, ogon, który się za nami ciągnie i spowalnia w rozwoju, stanowiąc przeszkodę w realizacji swoich marzeń. A można też spojrzeć na nią jak na skarb, szkatułkę z wydarzeniami złymi i dobrymi, a także takimi, które trudno jednoznacznie ocenić (tak bywa wbrew pozorom dość często, a na dodatek ta ocena zmienia się na różnych etapach życia). Stamtąd biorą się nasze umiejętności, zdolność radzenia sobie z życiowymi sztormami i doświadczenie w pokonywaniu przeszkód.
Przeszłość to coś, co czyni nas unikalnymi jednostkami, z absolutnie indywidualną historią. Gdyby powyjmować z niej to, co nie pasuje, to co postrzegamy dziś jako trudne chwile, mogłoby się okazać, że pozbywamy się czegoś tak naprawdę cennego. Czegoś, co uczyniło nas takimi, jak jesteśmy. Warto sobie powiedzieć: to też ja! Gdyby nie spotkały mnie te wszystkie sytuacje, byłbym dziś innym człowiekiem. Lepszym? Gorszym? Nie wiadomo, ale na pewno innym.
Dlatego dobry psycholog Warszawa zachęca raczej do zaakceptowania swojej przeszłości, pogodzenia się z nią, bo może ona stanowić ważne źródło siły.
Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz