Obchodzony 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości to święto, którego idea wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego inicjatorami byli dwaj bracia Brian i Michael McCormack, którzy postanowili w ten sposób zaprotestować przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem, nazywanemu wojną Yom Kippur, który rozpoczął się jesienią 1973 roku.
Brian McCormack (absolwent Uniwersytetu w Arizonie i doktor nauk medycznych) oraz jego brat Michael McCormack (absolwent Uniwersytetu Harvarda) wysłali do przywódców państw na całym świecie 1360 listów napisanych w siedmiu językach, aby zachęcić ich do wzięcia udziału w pierwszych obchodach Hello World Day i wyrazić swój sprzeciw przeciwko tej wojnie.
Od tego czasu Światowy Dzień Życzliwości jest obchodzony w 180 krajach. Przesłanie tego święta jest niezmienne i nadal aktualne: bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
Nie sądzę, że refleksja Aldousa Huxleya jest zawstydzająca, chociaż rozumiem, że będąc wybitnym prozaikiem i poetą, mógł być nieco zaskoczony jej prostotą i pozorną banalnością.
Światowy Dzień Życzliwości to świetna okazja, aby uświadomić sobie i przypomnieć innym ludziom, że wzajemna życzliwość to dobra podstawa do budowania pokoju
i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.
Czy życzliwość wystarczy? Nie wiem, myślę, że życzliwość jest warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym do tego, żeby świat stał się lepszym miejscem. Nie jestem do końca przekonana, że dzięki życzliwości da się rozwiązać wszystkie konflikty, ale jako psycholog wiem, że z pewnością w naszym życiu byłoby mniej stresu, niepokoju i napięcia, a za to więcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa, gdybyśmy podchodzili do siebie z życzliwym nastawieniem.
Może byłoby również mniej internetowego hejtu i codziennej, realnej złości czy wrogości? Może warto to sprawdzić właśnie dziś?
Jak obchodzić Światowy Dzień Życzliwości? Rozejrzyjcie się wokół, może ktoś potrzebuje życzliwego gestu, czeka na pomoc i troskę albo zwykły uśmiech? Skierujcie do kogoś, kogo spotykacie na ulicy (lub w swoim domu!) ciepłe spojrzenie, miłe słowo lub pozdrowienie. Przywitajcie się z sąsiadami, których mijacie na klatce schodowej. Zanim zareagujecie irytacją, gdy ktoś "nadepnie wam na odcisk, zanim zaczniecie się nakręcać i podejrzewać go o złe intencje, zatrzymajcie się na moment, może da się odpuścić, a może wcale nie trzeba aż tak się złościć, może to wcale nie było specjalnie, może ktoś zrobił to niechcący?
Dzisiejsze święto to dobry moment, aby sprawdzić, jak to działa w praktyce. Jeśli potrzebujecie okazji, aby odważyć się na życzliwość i zrobienie dobrego uczynku, zapewniam: lepszą okazję niż Światowy Dzień Życzliwości trudno sobie wyobrazić ;)
Wasza psycholog, Elżbieta Grabarczyk
Ciekawostki:
- Aldous Huxley był angielskim prozaikiem, poetą i eseistą. Jego najsłynniejszą powieścią jest antyutopia "Nowy wspaniały świat". Znany był z propagowania i używania różnych środków psychoaktywnych; najwięcej osobistych badań poświęcił LSD i meskalinie. Wiele podróżował. Przez 7 lat mieszkał we Włoszech, potem na południu Francji, w Ameryce Środkowej, w końcu w roku 1937 osiadł w Kalifornii.
- Wojna Jom Kippur (znana też jako wojna październikowa lub wojna ramadanowa) trwała od 6 do 26 października 1973 roku. Rozpoczęła się zaskakująco w dniu żydowskiego święta Jom Kippur od uderzenia sił egipskich i syryjskich na półwysep Synaj i Wzgórza Golan, które od czasu wojny sześciodniowej w 1967 roku pozostawały pod kontrolą Izraela. Po kilku dniach Izraelowi udało odrzucić wroga poza linię zawieszenia broni z 1967 roku, przekroczyć Kanał Sueski i zagrozić Kairowi, co (przy mediacyjnej pomocy Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego) zmusiło Egipt do przyjęcia warunków zawieszenia broni.
- Jom Kippur (Dzień Pojednania) - jedno z najważniejszych świąt żydowskich, o charakterze pokutnym. Święto zaczyna się wieczorem, a przez cały dzień w synagodze trwają nabożeństwa obejmujące publiczne wyznawanie grzechów, wysławianie Bożego miłosierdzia, wspominanie zmarłych oraz wspomnienie świątyni jerozolimskiej. Podczas tego święta każdy Żyd powinien poprosić o wybaczenie osoby, którym wyrządził krzywdę. Idea święta mówi o tym, że tym, którzy okazują skruchę i naprawiają swoje błędy, winy będą przebaczone. W tym roku święto Jom Kippur było obchodzone 29-30 września, a w 2018 przypada na 18-19 września.
|
Robiłam wczoraj o tym materiał do radia:)
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie: https://mightyycarolinee.blogspot.com/2017/11/zyciem-wcale-nie-rzadzi-przypadek-lecz.html
Temat jest zawsze aktualny :)
UsuńNie wiedziałam,że jest taki dzień, ale ja staram się być zawsze życzliwa do wszystkich :-)
OdpowiedzUsuńTeż byłam zaskoczona, kiedy po raz pierwszy przeczytałam o tym święcie. Jednak "okazja", która była inspiracją do pierwszych obchodów, niestety do radosnych nie należała...
UsuńNie oczekjmy życzliwości od innych, jeśli sami nie jesteśmy życzliwi. Każdy dobry gest do nas wróci, każda krzywda przez nas wyrządzona również, nieprawdaż?
OdpowiedzUsuńWiele osób wierzy, że świat jest zorganizowany zgodnie z tą zasadą.
UsuńNawet nie widziałam, że jest taki dzień.
OdpowiedzUsuńA tu proszę, jaka miła niespodzianka :)
Usuń