Dziś na blogu Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA prezentujemy artykuł współpracującej z naszym gabinetem dietetyk Karoliny Leontowicz dotyczący korzyści związanych z piciem odpowiedniej ilości wody. Zapraszam do lektury :)
Nawyk picia wody jest pierwszym, od którego zaczynamy naukę prawidłowego żywienia. Niestety, wiele osób zapomina o tym, że w naszej codziennej diecie oprócz wartościowych produktów spożywczych powinna znaleźć się odpowiednia ilość wody. Służy ona nie tylko gaszeniu pragnienia, ale przede wszystkim zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
To, ile dokładanie powinniśmy wpijać wody w ciągu dnia, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. wieku, płci, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, czy klimatu. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody, którą powinniśmy dostarczyć dziennie naszego organizmowi to ok. 2 L.
Warto także zwrócić uwagę na jakość wypijanej wody. Przede wszystkim powinniśmy unikać wód smakowych, które obfitują w cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne barwniki i aromaty. W mniejszym stopniu ugaszą pragnienie i odżywią organizm, a dostarczą jedynie cukrów prostych i pustych kalorii. Porównując wody źródlane z wodami mineralnymi – zdecydowanie korzystniej wypadają te drugie. Wody źródlane są uboższe w składniki mineralne, a ich skład zbliżony do wody z kranu. Polecane są jedynie dzieciom do 3 roku życia. Powinniśmy wybierać wody mineralne, które wzbogacą naszą dietę w wapń, sód, potas, magnez czy wodorowęglany. Wybór jest szeroki, w zależności od naszych potrzeb możemy korzystać z wód nisko-, średnio- lub wyskozmineralizowanych.
Jakie korzyści płyną z picia wody? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:
- Niwelowanie zmęczenia
- Lepsza sprawność intelektualna i koncentracja
- redukcja bólu głowy
- Zapobieganie bólom mięśni i stawów
- Poprawa procesów trawiennych
- Zapobieganie zaparciom
- Zmniejszenie opuchnięć
- Pobudzenie metabolizmu
- Usuwanie toksyn z organizmu
- Nawilżenie skóry
- Regulowanie temperatury ciała
- Poprawa wydolności organizmu
- Prawidłowe funkcjonowanie nerek i układu krwionośnego
Sprawdź też listopadową promocję na usługi dietetyczne.
Wasza dietetyk, Karolina Leontowicz
|
Zgadzam sie, czesto mam uczucie glodu a to po prostu brak wody ;)
OdpowiedzUsuńA to ciekawe! Podobne wrażenie opisują także moi pacjenci z diagnozą uzależnienia. Dokucza im chęć sięgnięcia po alkohol, a przynajmniej tak interpretują doznania z ciała i emocji, a tymczasem okazuje się, że było to zwykłe pragnienie, które można zaspokoić szklanką wody.
UsuńNiesttey nigdy nie udaje mi się wypić 2litrów
OdpowiedzUsuńJa chyba nawet nigdy nawet nie spróbowałam aż tyle w siebie wlać wody w ciągu dnia. Funkcjonuje raczej jako sukulent. Ale z dietetykiem dyskutować nie będę, zna się lepiej :)
UsuńOd kilku miesięcy każdy dzień zaczynam szklanką wody z cytyną i już nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej!
OdpowiedzUsuńDietetyk, która jest autorką artykułu byłaby chyba zadowolona. Ja wciąż wybieram kawę :)
UsuńBól głowy, zmęczenie, brak koncentracji... nawet na uspokojenie- szklanka wody i po sprawie ;)
OdpowiedzUsuńLepsze nawodnienie organizmu generalnie poprawia jego funkcjonowanie. Czy załatwia wszystko, tak jak piszesz? Nie jestem przekonana.
UsuńMnie interesuje jaka woda jest najzdrowsza czyli przynosi najwięcej korzyści organizmowi? Dużo ostatnio naturopaci mówią, że woda butelkowana zdrowa nie jest a konkretnie ta w butelkach plastikowych. Czytałam na temat właściwości wody strukturyzowanej- ciekawa jestem Pani zdania na ten temat :) Próbowałam przez kilka dni tę wodę "robić" ale na dłuższą metę mi nie wychodziło: brak konsekwencji i miejsca w zamrażalniku:).
OdpowiedzUsuńZgadzam sie, co do tego, że zbyt mała ilość wody wypijana w ciągu dnia to proszenie się o kłopoty. Podstawowy, zwłaszcza dla osób z niestrawnością, takich jak ja- to niemożność wytwarzania w odpowiedniej ilości o odpowiedniej jakości kwasu solnego w żołądku. Nie ma odpowiedniego zakwaszenia żołądka- są problemy. Ponadto: ograniczona detoksykacja organizmu, zaparcia i szereg innych kłopotów, co zapewne nasza dietetyk potwierdzi :)
Dzień dobry,
UsuńZdecydowanie najbardziej wartościową wodą pod kątem zawartości składników mineralnych jest właśnie woda mineralna. Na rynku ich asortyment jest dość szeroki, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, aby woda miała powyżej 1000 mg/L składników mineralnych w składzie. Warto też skupić się na zawartości poszczególnych minerałów np. wapnia - powyżej 150 mg/l, magnezu - powyżej 50 mg/l czy wodorowęglany ponad 600 mg/l. Jednakże to, jaka woda będzie dla nas najlepsze uzależnione jest też od naszego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących :)
Jeśli chodzi o wodę strukturyzowaną - ciężko mi się jest wypowiedzieć, ponieważ nie spotkałam się z wynikami badań, które świadczyłyby o jej wybitnych właściwościach, czy korzyściach dla zdrowia.
Polecam książkę „zdrowa woda” - nawet kranówka z dodatkami w postaci owoców, ziół i warzyw potrafi zmienić dzień
OdpowiedzUsuńDzięki za podpowiedź.
Usuń