Hasło bądź sobą słyszał w życiu każdy z nas. To rada tak często powtarzana, że już dawno stała się niewiele znaczącym frazesem. Mało kto zastanawia się, co to tak naprawdę znaczy być sobą. Na czym polega poszukiwanie siebie? Czym jest życie w zgodzie z sobą samym? Jedno jest pewne: aby postępować zgodnie ze swoimi poglądami, uczuciami i własnym temperamentem, trzeba siebie znać.
Realizacja swojego indywidualnego potencjału i postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami zapewnia niezaprzeczalne korzyści psychologiczne. Jednostka żyjąca w zgodzie ze sobą, dokonuje własnych wyborów, nie napina się po to, by koniecznie dostosować się do cudzych oczekiwań. Żyje swoim, a nie cudzym życiem. Jest scenarzystą i reżyserem własnego życia, a nie statystą w roli napisanej przez kogoś innego.
Tutaj warto jednak poczynić kilka istotnych uwag:
- Postępowanie w zgodzie ze sobą nie jest równoznaczne z lekceważeniem potrzeb i uczuć innych ludzi. Zdrowy egoizm polega na asertywnej trosce o siebie, a nie na agresywnym krzywdzeniu otaczających osób.
- Poznanie siebie to dynamiczny proces. Przekonanie, że można poznać siebie raz na zawsze jest iluzją. Możemy siebie nie tyle znać, ile wciąż na nowo poznawać. Każdy z nas nieustannie się zmienia, nabywa nowe doświadczenia, uczy się, a przede wszystkim poddaje swoje doświadczenia refleksji. Nie jesteśmy cały czas tacy sami. Kim innym jesteśmy na różnych etapach swojego życia i pełniąc różne społeczne role. Kim innym byłem/jestem jako jako przedszkolak, student, żona, ojciec, siostra, szef, wnuk, sąsiad. Każdy z nas ma wiele twarzy i w każdej z nich może być sobą (czyli realizować swój potencjał, lubić siebie, uwzględniać swoje potrzeby) lub o sobie zapomnieć.
- Ta zmienność jest naturalna. Nie musisz wymagać od siebie bezwzględnej stałości, niezmienności przekonań, czy raz na zawsze utrwalonej struktury osobowości i posiadania cech, które pozostają konsekwentnie trwałe mimo zmian zachodzących w otaczających świecie i wydarzeń, które cię spotykają. Daj sobie prawo do zmian, prawo do odkrywania siebie na nowo, prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków. Nie jesteśmy ukonstytuowani raz na zawsze. Bycie sobą to raczej stawanie się sobą.
- Byciu sobą sprzyja umiejętność obserwowania siebie. Trzeba w tym celu dokonać podziału swojego ja na część, która działa, żyje, czuje oraz część, która te wszystkie procesy obserwuje i poddaje świadomej refleksji, zadając pytania: czego mi trzeba, czy to dla mnie dobre, czy teraz działam w zgodzie ze sobą, co w tym momencie czuje i myślę?
Dobry psycholog Warszawa zachęca do refleksji i do stawania się sobą.
Obowiązek informacyjny wynikający z RODO - kliknij, aby dowiedzieć się więcej ->
|
O właśnie ale co to właściwie znaczy być sobą? Wszystko nas kształtuje i spływa na to jacy jesteśmy
OdpowiedzUsuńZachęcam do przeczytania skomentowanego artykułu. On właśnie porusza tę kwestię ;)
UsuńByć sobą - to dla mnie postępować zgodnie z tym, co czuję. Nawet wbrew opiniom innych osób (oczywiście nie mówię tu o przekraczaniu jakichś ogólnie przyjętych norm). Być sobą - czyli akceptacja swojego charakteru, usposobienia, też wyglądu. Być sobą - to rozwój i zmiany w kierunku, który uważam za dobry. To obserwowanie świata, społeczeństwa - i znalezienie w nim dla siebie swojego miejsca, takiego, w którym czuję się dobrze.
OdpowiedzUsuńNo właśnie... tylko ta odwaga...trzeba najpierw znaleźć ją w sobie, żeby wogóle wyruszyć w drogę do poznawania siebie samego a potem do działania zgodnego ze sobą. Bywa, że najtrudniej jest się odważyć....
OdpowiedzUsuńJa staram się być sobą w każdej sytuacji i żyć w zgodzie z samą sobą :)
OdpowiedzUsuń