dobry psycholog warszawa

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją już we wtorek. Sprawdź, czy nie masz depresji!



Już we wtorek 23 lutego obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja zajmuje czwarte miejsce wśród najpoważniejszych chorób na świecie. Zarazem stanowi jedną z głównych przyczyn samobójstw. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ponad 350 milionów osób. Jeśli chodzi o państwa UE, to jej rozpowszechnienie waha się w różnych krajach od 3,8% do 6,3% ogólnej populacji, ogółem boryka się z nią blisko 40 milionów mieszkańców.
 
dobry psycholog Warszawa - międzynarodowy dzień walki z depresją

Według badania EZOP w Polsce różne zaburzenia nastroju (w tym depresję, dystymię i manię) rozpoznano u 3,5%. badanych. Oznacza to, że może nią być dotkniętych blisko milion Polaków. Dane z opracowania „Priorytetowe działania w obszarze zdrowia psychicznego na lata 2016–2020” wskazują, że liczba osób cierpiących na depresję może sięgać nawet 1,5 miliona osób. Prawdopodobnie chorych może być jeszcze więcej, bo szacuje się, że u ponad połowy chorych na depresję i leczących się u lekarzy ogólnych, choroba ta nie zostaje w ogóle rozpoznana i nigdy nie trafiają one do lekarza psychiatry. Tymczasem nierozpoznana i nieleczona w porę może prowadzić do samobójczej śmierci.

➤ Tak niski odsetek osób leczących się z powodu depresji w Polsce wynika z kilku przyczyn:
  • małej świadomości na temat objawów depresji i w związku z tym dużą liczbą osób, u których nie zostaje ona rozpoznana,
  • ograniczonego dostępu do specjalistów,
  • lęku przed społecznym napiętnowaniem z powodu choroby,
  • stereotypów panujących na temat funkcjonowania osób cierpiących na depresję lub inne zaburzenia psychiczne.

Niestety, mimo wielu akcji społecznych i kampanii edukacyjnych wciąż pokutuje przekonanie, że korzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej stanowi objaw słabości i powód do wstydu.

Dlatego najważniejszym celem Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych i przełamanie panujących na temat tej choroby stereotypów.

Najbardziej dramatycznymi dla pacjenta i dla jego bliskich objawami depresji są narastające odczucia braku sensu życia, wszechogarniającej beznadziejności oraz rozmyślania o śmierci. Osoba chora wyraża pragnienie śmierci za pomocą różnych stwierdzeniami, na przykład: „dobrze by było, gdybym zniknął”, „dobrze by było gdybym się więcej nie obudził” lub rozważa próbę samobójczą. Pojawienie się myśli samobójczych jest niezależne od jego woli.

Zamach samobójczy jest przyczyną śmierci aż 15% chorych z zaburzeniami depresyjnymi. Liczba podejmowanych prób samobójczych wśród chorych z objawami depresji według różnych danych wynosi aż 32 - 64%. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

Depresja w znacznym stopniu zaburza funkcje poznawcze: pojawiają się trudności z uwagą, koncentracją, zapamiętywaniem, uczeniem się. U osób cierpiących na depresję stwierdza się tak zwaną depresyjną triadę poznawczą Aarona Becka, czyli występowanie negatywnych myśli dotyczących:
  • siebie samego,
  • otoczenia i świata,
  • przyszłości.

Osoby chorujące na depresję najczęściej uskarżają się na następujące objawy:
  • obniżenie nastroju, smutek, bezsilność (trudności nawet w zakresie wykonywania podstawowych czynności higienicznych),
  • ograniczenie aktywności życiowej, utrata zainteresowań (które wcześniej dawały satysfakcję),
  • niechęć do pracy, pogorszenie pamięci, zdolności skupienia się, zaburzenia snu (senność w ciągu dnia, trudności z utrzymaniem ciągłości snu tzw. płytki sen, zbyt wczesne budzenie się,
  • dobowe wahania samopoczucia (trudności ze wstaniem z łóżka, lepsze samopoczucie często wieczorem),
  • niemożność przeżywania przyjemności (anhedonia) i radości,
  • trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji,
  • napady płaczu i impulsywności, drażliwość, zmienność emocjonalna,
  • zwiększenie męczliwości i zespół przewlekłego zmęczenia,
  • odczuwanie bólu przewlekłego np. głowy, pleców,
  • niska samoocena, negatywna ocena swojej przeszłości, poczucie niskiej wartości, bycia niepotrzebnym,
  • spadek popędu płciowego (zainteresowania bliskością), zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • zaparcia, suchość w jamie ustnej, pogorszenie stanu skóry,
  • wzmożony („zajadanie smutku”) lub osłabiony apetyt,
  • możliwe jest wystąpienie urojeń depresyjnych związanych z poczuciem winy, grzesznością, bycia karanym, potępionym, urojeń nihilistycznych (brak sensu i perspektyw na dalsze życie), hipochondrycznych i katastroficznych, odczuwanie nieokreślonego lęku, który faluje powoli rośnie i opada); pacjenci mogą, wewnętrzny niepokój lub pobudzenie.

➤ Kryteria diagnostyczne depresji według ICD-10 (Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych):

Objawy podstawowe:
1. Obniżony nastrój
2. Utrata zainteresowań i zdolności do przeżywania radości i przyjemności
3. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności.

Objawy dodatkowe:
1. Osłabienie koncentracji i uwagi.
2. Niska samoocena i mała wiara w siebie
3. Poczucie winy i małej wartości (nawet w epizodach o łagodnym nasileniu)
4. Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości
5. Myśli i czyny samobójcze
6. Zaburzenia snu
7. Zmniejszony apetyt

Dla zdiagnozowania epizodu depresji konieczne jest stwierdzenie co najmniej 2 objawów podstawowych (obniżony nastrój nie musi być jednym z nich) i 2 objawów dodatkowych. Objawy utrzymują się przez okres co najmniej 2 tygodni lub krócej, jeśli osiągają bardzo duże nasilenie i szybko narastają.

➤ Podejrzewasz u siebie depresję?

Wypełnij kwestionariusz depresji Becka i sprawdź, czy twoje objawy są słuszne.


Pamiętaj jednak, że kwestionariusz Becka jest tylko narzędziem pomocniczym i nie zastąpi badania lekarskiego. Tylko lekarz może zweryfikować wynik testu, ustalić rozpoznanie depresji i zaproponować odpowiednie leczenie.

W przypadku pojawienia się objawów depresji zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do lekarza psychiatry. Ważne! Do psychiatry nie trzeba skierowania!

Lekarz zaproponuje odpowiednie postępowanie i terapię.

Depresja jest chorobą całego organizmu i podobnie jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła może być skutecznie diagnozowana i leczona. Leczenie zaburzeń depresyjnych powinno uwzględniać zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Dane epidemiologiczne wskazują, że leki przeciwdepresyjne zmniejszają ryzyko samobójstwa wśród osób z depresją. Standardem postępowania w leczeniu depresji jest stosowania leków przeciwdepresyjnych w pełnej dawce przez co najmniej kilka miesięcy. Psychoterapia w depresji obejmuje techniki skierowane na rozwiązywanie problemów, radzenie sobie w sytuacjach stresowych, a także w stanach pobudzenia i niepokoju, ale przede wszystkim na modyfikowaniu schematów myślowych pacjenta. Psychoterapia może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych (poradnie zdrowia psychicznego, prywatne gabinety) lub w sytuacjach gdy istnieje konieczność jej intensyfikacji w oddziałach terapeutycznych całodobowych bądź dziennych, a także w warunkach szpitalnych.

Niestety, wiele osób zgłasza się po profesjonalną pomoc dopiero wtedy, kiedy objawy depresji pogłębiają się na tyle, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i wypełnianie ról społecznych, w tym także zawodowych.

Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie depresji. Właściwie poprowadzone leczenie prowadzi do ustąpienia objawów i umożliwia powrót do poziomu sprawności sprzed choroby. Im wcześniej depresja zostanie rozpoznana, im szybciej pacjent podejmie leczenie, tym szansa na wyleczenie większa.

Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Super że jest taki dzień. Musimy pamiętać że jest to poważna choroba

    OdpowiedzUsuń




dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trauma trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog