dobry psycholog warszawa

Neuroprzekaźniki związane z depresją



Z neurofizjologicznego punktu widzenia depresja stanowi skutek słabej komunikacji między korą przedczołową związaną z myśleniem a układem limbicznym odpowiedzialnym za emocje. Za komunikację pomiędzy poszczególnymi układami ludzkiego mózgu odpowiedzialne są neuroprzekaźniki.

Neuroprzekaźniki, inaczej określane jako neurotransmitery to związki chemiczne, których cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) poprzez synapsy. Odpowiadają też za komunikację komórek nerwowych z komórkami mięśniowymi lub gruczołowymi. Neuroprzekaźniki służą do zamiany sygnału elektrycznego na sygnał chemiczny w synapsie i do przekazywania tego sygnału z jednej komórki (presynaptycznej) do innej (postsynaptycznej).

mózg człowieka

Na depresję wpływa duża liczna układów neuroprzekaźników. Oto najważniejsze z nich:

SEROTONINA
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem i hormonem tkankowym. Kojarzona jest przede wszystkim z układem nerwowym, jednak jej największe stężenie znajduje się w przewodzie pokarmowym, gdzie jest produkowana przez komórki chromatofilne błony śluzowej jelit. Serotonina syntetyzowana jest także w podwzgórzu, szyszynce oraz płytkach krwi. W dużym skrócie odpowiada za dobry nastrój, regulację snu i apetytu, silną wolę i motywację.

NORADRENALINA
Poprawia myślenie, koncentrację, mobilizację do działania oraz radzenie sobie ze stresem. Zwiększa pobudzenie i czujność. Przy okazji jednak zwiększa niepokój i lęk, co może prowadzić do wystąpienia zaburzeń lękowych. W reszcie ciała noradrenalina przyspiesza rytm serca i zwiększa ciśnienie krwi, powoduje uwolnienie zmagazynowanej glukozy, zwiększa także dopływ krwi do mięśni, redukuje dopływ krwi do układu pokarmowego oraz aktywność w przewodzie pokarmowym. Znacząco wyższy poziom osiąga w sytuacjach stresu oraz niebezpieczeństwa, odpowiadając za aktywowanie reakcji walki lub ucieczki.

DOPAMINA
Odpowiada za odczuwanie przyjemności i jest niezbędna przy uwalnianiu się od złych nawyków. Stanowi ważny czynnik w układzie nagrody i motywacji oraz procesach poznawczych, takich jak uwaga, pamięć, myślenie czy rozwiązywanie problemów. Substancje o właściwościach uzależniających nasilają jej wydzielanie w jądrze półleżącym i korze oczodołowo-czołowej, co stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów odpowiadających za tworzenie się zachowań nałogowych. Odpowiada także za laktację i odczuwanie orgazmu.

OKSYTOCYNA
Wytwarzana jest w podwzgórzu, następnie wydzielana do krwiobiegu przez tylną część przysadki mózgowej. Wspiera poczucie ufności, miłości oraz więzi. Jest nazywana hormonem przywiązania. Pary na pierwszych etapach romantycznej relacji mają znacznie wyższy poziom oksytocyny niż osoby z nikim niezwiązane. Odpowiada też za zmniejszenie lęku. Oksytocyna powoduje skurcze mięśni macicy, odgrywając znacząca rolę w trakcie porodu.

GABA
Kwas gamma-aminomasłowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów. Zwiększa znacząca poczucie odprężenia i zmniejsza napięcie mięśniowe i lęk. W całym układzie nerwowym pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym. Kwas γ-aminomasłowy odpowiada za zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni. Zablokowanie jego działania powoduje wystąpienie zespołu niespokojnych nóg, a przy znacznych niedoborach konwulsje, a nawet zgon. Długotrwałe przyjmowanie agonistów receptorów GABA (leków benzodiazepinowych lub opioidowych) prowadzi do wzrostu fizjologicznej tolerancji, a więc fizycznego uzależnienia, a przy odstawieniu - do objawów abstynencyjnych.

MELATONINA
Koordynując pracę zegara biologicznego, odpowiada za regulowanie rytmów dobowych, między innymi snu i czuwania. Poprawia jakość snu. Zaburzenia snu stanowią jeden z osiowych objawów depresji (klik ->). Wytwarzanie melatoniny odbywa się wpływem światła. Oprócz szyszynki melatonina syntetyzowana jest przez siatkówkę oka oraz komórki enterochromatofilne przewodu pokarmowego. Ekspozycja organizmu na oświetlenie w porze zasypiania skutkuje znacznym zmniejszeniem jej syntezy i uwalniania, dlatego odradza się korzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem. Kiedy zachowana jest higiena snu (klik ->) i stała pora zasypiania, zaczyna się wydzielać około pół godziny przez położeniem się do łóżka. Preparaty z melatoniną są dostępne w aptekach bez recepty.

ENDORFINY
Endorfiny (skrót od „endogenne morfiny”) stanowią grupę hormonów peptydowych, wywołujących dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Istnienie co najmniej 20 typów endorfin. Odpowiadają za wywoływanie stanów euforycznych, dlatego określa się je jako hormony szczęścia). Uśmierzają ból. Jeśli chcesz spowodować w swoim organizmie wyrzut endorfin, zafunduj sobie następujące aktywności i doznania:
  • śmiech (a nawet samo myślenie o śmiechu)
  • wysiłek fizyczny (stąd bierze się fenomen euforii biegacza, objawiającej się poprawą nastroju oraz zwiększeniem wytrzymałości i odporności organizmu na doznania bólowe)
  • niektóre (przyprawy, np. papryka chili (u szczurów)
  • w niektórych przypadkach akupunktura
  • opalanie
  • czekolada
  • orgazm

ENDOKANNABINOIDY
Układ endokannabinoidowy składa się z receptorów rozmieszczonych w licznych obszarach naszego organizmu. Do ich aktywacji niezbędne są kannabinoidy – substancje endogenne produkowane przez organizm. Jednym z najlepiej znanych jest anandamid (AEA), neuroprzekaźnikiem wydzielający się podczas snu i relaksu. Duży wzrost tego neuroprzekaźnika zauważa się u biegaczy i rowerzystów, którzy w długim okresie ćwiczyli z umiarkowaną intensywnością. Wydzielający się podczas wysiłku fizycznego anandamid może wywoływać odurzenie kannabinoidowe i wystąpienie euforii biegacza.

W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że każdy z opisanych wyżej neuroprzekaźników przyczynia się do wystąpienia innego z objawów depresji. Zaburzenia w układzie serotoniny odpowiadają za brak motywacji i silnej woli. Problemy z noradrenaliną są przyczyną trudności z koncentracją i myśleniem. Dysfunkcje w układzie dopaminy powodują złe nawyki i trudność z odczuwaniem przyjemności. Wszystkie te neuroprzekaźniki są niezbędne do właściwego funkcjonowania ogromnej liczby obwodów w całym mózgu i wszystkie na siebie oddziałują.

Depresja nie polega jednak tylko na braku odpowiedniej ilości noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Nie da się jej pozbyć po prostu zwiększając poziom tych neuroprzekaźników. To byłoby zbyt proste. Leczenie depresji to długotrwały proces, w którym najlepsze efekty osiąga się przez połączenie kilku elementów: farmakoterapii i psychoterapii, która wspiera wypracowanie i utrzymanie przez pacjenta zdrowych nawyków oraz zmianę myślenia na bardziej konstruktywne.

Przy okazji jako psycholog pracujący od wielu lat z osobami borykającymi się z depresją polecam książkę, w której znajdziecie więcej informacji na temat pokonywania depresji z pomocą neuronauki:
"Równia wznosząca", Alex Korb, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

1 komentarz:

  1. Trauma dziecięca jest przyczyną depresji wraz z wieloma innymi powszechnie znanymi aspektami życia. Neuroprzekaźniki to już skutek. Nikt się chyba tak bardzo nie upierał, że to biochemiczne dysfunkcje same z siebie się biorą i psują życie, to tylko łatanie dziur w już tak tonącym statku, że nie da się tego ignorować.

    OdpowiedzUsuń




dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trauma trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog