Czym jest prawdziwa miłość? Czym różni się od zakochania?
W badaniu „Miłość i zdrada” przeprowadzonym dla profesora Zbigniewa Izdebskiego aż 70 procent dorosłych Polaków zadeklarowało, że przeżyli prawdziwą miłość. Równocześnie aż 8 procent przyznaje, że zdarzyło im się być w dwóch związkach jednocześnie. Chociaż prawdopodobieństwo spotkania prawdziwej miłości wzrasta wraz z wiekiem, to niestety zmniejsza się trwałość tworzonych związków. Dlaczego ludzie zdradzają? Czym miłość różni się od zakochania?
kliknij w link i posłuchaj audycji:
Pracownia Pomocy Psychologicznej w SALAMANDRA w Czacie Czwórki o zakochaniu, miłości i zdradzie - >
Psycholog przestrzega - nie mylmy zakochania z miłością
Wiele osób pojęć "zakochanie" i "miłość" używa zamiennie, błędnie utożsamiając motyle w brzuchu z prawdziwą miłością. Tymczasem zakochanie, zauroczenie to tylko jeden z elementów miłości. Bywa bardzo dobrym klejem dla przyszłego związku, ale trzeba pamiętać, że nie trwa wieczne i to jest jego cecha charakterystyczna. Jeśli będziemy oczekiwać, że do zbudowania trwałego związku wystarczy zakochanie - przeżyjemy srogi zawód.
Włoska psycholog z Uniwersytetu w Pizie Donatella Marazziti uważa, że w powiedzeniu, że zakochani szaleją na swoim punkcie jest dużo prawdy. Osoby świeżo zakochane zachowują się w sposób podobny do ludzi z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub z zaburzeniami zachowania (zalicza się do nich między pracoholików, zakupoholików, nałogowych hazardzistów). I zakochani i zaburzeni przeżywają ogromne wahania nastroju (od załamania do euforii), doświadczają natrętnych myśli (o obiekcie uwielbienia lub o grze na automatach), idealizują obiekt swojego pożądania i panicznie boją się go utracić. Nic dziwnego, że zakochanie znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod numerem F63.9 jako zaburzenia nawyków i popędów, nie określone.
Tak, to cudowne uczucie kiedy spotykamy drugą osobę i tracimy dla niej głowę, ale stan zauroczenia z definicji nie trwa zbyt długo. Średnio silne zakochanie 2-3 lata. Potem spada poziom substancji odpowiedzialnych za "chemię" czyli fenyloetyloaminy oraz dopaminy. Dlatego te 2-3 lata to czas na stworzenie bardziej trwałych więzi, opartych za zaufaniu, bliskości, zaangażowaniu. Dobry psycholog Warszawa przestrzega, że jeśli para ich nie zbuduje, licząc tylko na moc motyli w brzuchu, związek po prostu się rozpadnie.
Ludzie zdradzają znacznie częściej niż się wydaje
Z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie zdradzają znacznie częściej niż się na pozór wydaje. Wydaje się nam, że nasz partner jest nam wierny, my sami jesteśmy wierni, gdy tymczasem aż 8 procent osób pozostających w związkach trwających dłużej niż pół roku przyznaje, że zdarzyło się być w dwóch związkach jednocześnie. Niektóre inne badania wskazują, że ten odsetek jest jeszcze wyższy i nawet 30 procent osób kiedyś zdradziło swojego partnera/partnerkę.
W takim momencie pojawia się pytanie, co tak naprawdę spowodowało, że postanowili się zaangażować w dwie relacje równocześnie. Pytanie o przyczyny zadają sobie wszystkie osoby, które były ofiarą zdrady. Co się takiego stało? Czy można coś zrobić? Czy związek po zdradzie może trwać? Jak naprawić to, co się wydarzyło?
Wiele par mimo zdrady decyduje się pracować nad związkiem i przychodzi do gabinetu psychologa na psychoterapię dla par. Wtedy rzeczywiście jest szansa, że da się ten związek poskładać. Ale wymaga to po pierwsze: ogromnej dobrej woli z obu stron, a po drugie: ciężkiej pracy nad jakością związku. A także odkrycia, co się stało, że do zdrady doszło. Zazwyczaj przyczyną jest to, że jedna ze stron czuje, że jej ważne potrzeby emocjonalne, seksualne w ramach tego związku nie są zaspokojone. I wtedy pojawia się trzecia osoba, która te potrzeby zaspokoi.
Komunikacja to podstawa udanego związku
Na każdym etapie trwania związku warto rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach w relacji. Bardzo dużo problemów bierze się stąd, że ludzie ze sobą nie rozmawiają. Warto wyjaśniać nieporozumienia zanim się problemy skumulują, jak najpocześniej, bo po kilku latach może już nie być czego zbierać.
Dobry psycholog Warszawa poleca także inne posty o komunikacji i relacjach:
Jak rozmawiać, żeby się porozumieć ->
Wierność jako wybór ->
Mit romantycznej miłości ->
Otóż ... niektóre choróbska są godne zazdrosci ;-)
OdpowiedzUsuń:)
Usuń