Zapraszam Was serdecznie do obejrzenia webinaru kampanii Zrozum Poczuj Działaj, w którym zaprezentowaliśmy cele i założenia kampanii i rozmawialiśmy o tym, dlaczego temat zdrowia psychicznego w środowisku pracy jest tak istotny. Spotkanie poprowadziła Agata Swornowska - Prezes Zarządu Grupa ArteMis Sp. z o.o.
W webinarze wystąpili:
Dr Andrzej Mądrala - Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
Agata Kulak-Walczak- Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
Elżbieta Grabarczyk - Psycholog
Mówiłam między innymi o wpływie problemów emocjonalnych na pracę i zatrważających statystykach, które warto potraktować poważnie.
Oto fragmenty rozmowy Wszystkie definicje zaburzeń psychicznych w klasyfikacjach obowiązujących na świecie i w Polsce zwracają uwagę na zakłócenie w funkcjonowaniu jednostki wobec otaczającego ją świata. Zgodnie z oficjalną definicją opracowaną przez Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z 2013 roku zaburzenie psychiczne to stan, w którym występują znaczące zaburzenia myśli, uczuć i zachowań. Zaburzenia psychiczne są to więc takie wzorce lub zespoły:
- zachowań,
- sposobów myślenia,
- czucia,
- postrzegania,
- innych czynności umysłowych,
- relacji z innymi ludźmi
Zaburzenia psychiczne zakłócają osiąganie satysfakcji z życia osobistego i zawodowego, czasami mogą skutkować niepełnosprawnością.
Badanie EZOP wykazało, że, że u 23,4 proc. Polaków można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie z psychiczne 18 definiowanych w klasyfikacjach ICD-10 i DSM-IV, co w skali kraju daje ponad 6 milionów mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym. Szczegóły wyglądaj a tak:
- Depresja: na depresję choruje w Polsce 1- 1,5 mln osób. Szczyt zachorowań na depresję przypada pomiędzy 35 a 55 rokiem życia, a to jest wiek produkcyjny.
- Zaburzenia nerwicowe: Najczęstszym rozpoznaniem leczonym w psychiatrycznej opiece ambulatoryjnej są zaburzenia nerwicowe. Liczbę osób dotkniętych zaburzeniami nerwicowymi szacuje się na 2,5 mln.
- Uzależnienia (od różnych substancji psychoaktywnych). Nadużywanie substancji, w tym alkoholu, dotyczy ponad 3 mln osób, a uzależnienie około 700 tys. osób. Trzeba do tego doliczyć uzależnienia behawioralne.
Dane z opracowania „Priorytetowe działania w obszarze zdrowia psychicznego na lata 2016–2020” wskazują, że opierając się na szacunkach ekspertów WHO, OECD oraz UE, można przyjąć, że koszty zaburzeń psychicznych w Polsce (łącznie koszty bezpośrednie i pośrednie) sięgają ok. 3–4% rocznego Produktu Krajowego Brutto.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do obejrzenia całego webinaru:
Kampania edukacyjno-informacyjna „Zrozum. Poczuj. Działaj” ma za zadanie wspierać zdrowie psychiczne i dobrostan emocjonalny pracowników i pracodawców. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości w kwestiach zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na potrzebę włączenia tych zagadnień w działania firm.
Dobry psycholog Warszawa zaprasza.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz