dobry psycholog warszawa

Wielkanoc w pandemii. Jak sobie radzić?



Od 27 marca do 9 kwietnia na terenie całego kraju obowiązuje lockdown. Do ostatniego momentu zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. Już wiemy. W związku z kolejną falą koronawirusa i bardzo wysokim poziomem zakażeń rząd wprowadził obecne obostrzenia, a do obowiązujących już wcześniej ograniczeń dołączyły nowe restrykcje. Będą zamknięte sklepy budowlanych, baseny, żłobki i przedszkola, pływalnie, a także salonów fryzjerskich. To już trzecie święta, podczas których ze względu na pandemię musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin. Dla osób wierzących to także utrudnienie w uczestnictwie w rytuałach religijnych.

Co zatem można zrobić, aby w tych trudnych, dziwnych czasach zapewnić sobie choć namiastkę normalności? Co zrobić, aby tegoroczna Wielkanoc przebiegła tak, aby pozostawić dobre wspomnienia?

Wielkanoc 2021 - dobry psycholog warszawa składa życzenia świąteczne



Jak to się wszystko zaczęło?

Przypomnijmy. Epidemia COVID-19 zaczęła się w listopadzie 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Początkowo wydawało się, że problem będzie dotyczył tylko części Chin, a potem tylko Azji, jednak liczba kolejnych zachorowań i rosnący zasięg rozprzestrzeniania się wirusa spowodował, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dniu 11 marca 2020 roku uznała epidemię za pandemię. Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020. Zaledwie tydzień później (11 marca) rząd podjął decyzja o zamknięciu wszystkich szkół w Polsce. Od tamtego czasu wszyscy przechodzimy przez gwałtowną, nieoczekiwaną zmianę, nie mając nawet czasu, aby się do zaadaptować do kolejnych wydarzeń oraz budzących lęk lub złość informacji.

Nie możemy być niczego pewni. Musimy nieustannie weryfikować swoje plany, elastycznie reagować na zmiany, odnajdywać się wciąż w nowych sytuacjach. Długo nie wiedzieliśmy, jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne. Już wiemy i możemy postarać się, aby spędzić je w taki sposób, aby móc cieszyć tym czasem.

Wartość rytuałów

Wiele osób deklaruje, że panująca atmosfera, niepewność, co przyniesie jutro i niepokój o zdrowie własne i najbliższych nie sprzyja angażowaniu się w przygotowania do świąt, ale to właśnie zachowanie pewnych świątecznych rytuałów może być dobrym sposobem na powrót do tego, co znane i dające poczucie bezpieczeństwa. Właśnie teraz warto zadbać, by utrzymać, na tyle, na ile to możliwe, dobrze znane tradycje i rytuały i zadbać o namiastkę normalności. Rytuały uspokajają, są więc szczególnie przydatne w czasach niepewności, chaosu, niejasności. Warto się do nich odwołać, niezależnie od tego, czy mają dla kogoś wartość religijną czy są po prostu tradycją, która funkcjonowała w rodzinie od lat.

Przygotowania świąteczne

  • To, że jest pandemia nie oznacza, że trzeba nie zrezygnujmy z tradycji, ulubionych potraw, dekoracji domu czy równie tradycyjnego świątecznego mycia okien. Zróbmy wiosenne porządki w domu, na balkonie czy w ogródku. Wielkanoc nie musi być pretekstem. Może to być nadejście wiosny, czy po prostu kilka dni wolnego.
  • Wypróbujmy stary rodzinny przepis na potrawę wielkanocną, na który nigdy dotąd nie było czasu. Skonsultujmy się w tej sprawie telefonicznie z mamą, ciocią czy babcią. Na pewno będzie im miło, że mogą być potrzebne.
  • Wielkanoc może być okazją do powrotu do zwyczaju wysyłania kartek świątecznych. W obecnych okolicznościach najlepszym pomysłem będą kartki wirtualne. Możemy je stworzyć sami lub skorzystać z wzorów dostępnych w Internecie i wysłać mailem.
  • Jeśli decydujemy się malować jajka, warto nagrać filmiki z malowania pisanek i wyślijmy je dziadkom czy z innym członkom rodziny lub znajomym.
  • Poszukajmy w Internecie informacji na temat pisanek, kraszanek, oklejanek. To może być znakomita zabawa dla całej rodziny, nie tylko dla dzieci.
  • Wypróbujmy tradycyjne sposoby farbowania jajek, choćby gotowania w łupinach z cebuli i wykonania roślinnych wzorków.
  • Zorganizujmy wspólne, „wirtualne” śniadanie wielkanocne. Nowoczesne komunikatory umożliwiają wspólne spędzanie czasu niezależnie od odległości, jaka nas dzieli.
  • Pozostańmy w kontakcie telefonicznym z tymi, którzy z różnych powodów nie mogą czy nie potrafią skorzystać z udogodnień, jakie dają nowoczesne technologie.

Pomysły na wolny czas

  • Grajmy w różnego rodzaju gry. Nie tylko z dziećmi. Planszówki są dla każdego.
  • Posłuchajmy ulubionej muzyki.
  • Obejrzyjmy ten film, na który nigdy nie ma czasu w codziennym zabieganiu.
  • Przeczytajmy w końcu tę książkę, którą dostaliśmy na Boże Narodzenie.
  • Świętowanie to też dobra okazja do tego, by zadbać o siebie, w tym o swój wygląd i samopoczucie. Znajdźmy czas na aromatyczna kąpiel czy inne miłe rytuały pozwalające zadbać o ciało i dobry nastrój.
  • Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Nic nie stroi na przeszkodzie, żeby poćwiczyć w domu z internetowymi trenerami i spalić kilka kalorii po świątecznych ciastach.
  • Nie czytajmy i nie oglądajmy wiadomości. Ograniczmy je do minimum. Niepotrzebne nam dodatkowe negatywne emocje.
  • A może spacer? Uwaga! W parkach i lasach zgodnie z rozporządzeniem można spacerować bez maseczek!

Bliskość na odległość

Nie da się spotkać z bliskimi osobiście? Uprawiajmy bliskość na odległość!
Możemy zatroszczyć się o emocjonalną i społeczną bliskość z ważnymi osobami przy zachowaniu bezpiecznego dystansu fizycznego/ dla dobra nas i naszych bliskich.

Ni wolno nam zapominać, że wszyscy (to nasza cecha gatunkowa) mamy wrodzoną, naturalną potrzebę życia społecznego i tworzenia więzi, która obecnie nie może być zaspokojona. O tym, że izolacja społeczna, zwłaszcza długa, przynosi negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego, wpływa na jakość snu, obniża nastrój i ogólnie negatywnie wpływa na dobrostan człowieka, wiemy od dawna. Przeprowadzono na ten temat mnóstwo badań. Człowiek jest istotą społeczną i kiedy nie ma możliwości realizowania potrzeby kontaktu z innymi może reagować na różne sposoby, począwszy od pozornego, sztucznego optymizmu mającego maskować inne, trudne emocje, przez lęk, napięcie, zdenerwowanie, złość czy smutek. Pozwólmy sobie wyrażać te emocje i rozmawiajmy o nich z bliskimi.

Szczególnie dla osób starszych izolacja społeczna może przynieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i psychiczne. Dlatego nie tylko w te święta najważniejsze jest, aby dać najbliższym odczuć, że odległość nie ma znaczenia, że o nich pamiętamy i myślimy. Choćby przez złożenie życzeń i rozmowę o samopoczuciu.

Nie będzie idealnie

To nie będą idealne święta. Do ideału bardzo im daleko. Nie ma się co oszukiwać. Sprawmy jednak, aby były na tyle normalne, na ile to możliwe w sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy.

Dobrych, spokojnych Świąt życzy Wasza psycholog :)

Ten temat jest dla Ciebie ważny?
Potrzebujesz zmian w swoim życiu?
Chcesz zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania?
Umów się na konsultację!
Dobry psycholog Warszawa - gabinet na Ochocie
Pomoc psychologiczna Warszawa - Ochota

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


dobry psycholog warszawa - profesjonalna pomoc psychologiczna

Znajdź na blogu


Tematy

Aaron Beck abcZdrowie adolescencja akceptacja aktualności Albert Ellis Aldous Huxley Alec Guinness alkoholizm altruizm Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Aronson artykuły asertywność Asimov autorytet Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim bezpieczeństwo błąd poznawczy borderline Brian Patten Brian Tracy Budda buddyzm bycie sobą Camilla Läckberg Campbell Čapek Castaneda cel ciało cierpienie cierpliwość Clarissa Pinkola Estes cytaty Czabała czekanie Czubaszek ćwiczenie Dalajlama dar David Lloyd George David Wallin de Mello decyzja depresja dezyderata diagnoza dieta dobro dobry psycholog warszawa dojrzałość dojrzewanie Dolan dopalacze Dorota Hołówka Doug King dowcipy psychologiczne droga Durst działanie dzieci Dzień Kobiet dzień otwarty z dietetyką Edmund Burke egoizm Eichelberger Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman emocje empatia Epikur Eric Hoffer erotyzm Erskine etyka Ewa Trzebińska Ferguson filmy Frank Herbert Frankl Freud Fromm Ghandi głód Goethe Gordon Allport grupa grupa dla uzależnionych H. Jackson Brown HALT Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Hermann Hesse hierarchia wartości homofobia humor introwersja James Morrison Jane Marczewski Janusz Korczak John E. Southard John Maxwell Joplin Jorge Bucay Judy Garland Julius Caesar Watts Jung Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller kobieta Kołakowski komunikacja kon konformizm Konfucjusz kontrola ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski Lao Tzu Leo Christopher lęk Loesje logika Louis L. Hay Magdalena Tulli Mandela manipulacja Marcin Szczygielski Marek Aureliusz Margaret Lee Runbeck Mark Manson Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson marzenia maska matka Max Ehrmann mądrość mechanizmy obronne Melody Beattie mężczyzna Michael Yapko Michel de Montaigne Milan Kundera milczenie Milgram Milton H. Erickson miłość mistrz Yoda modlitwa motywacja mózg Mrożek myśli nadzieja Nancy McWilliams Napoleon Hill Nathaniel Branden nawyki Neale Donald Walsch neurofizjologia neuroprzekaźniki nienawiść nieświadomość niezależność Noni Höfner obojętność oddech odpowiedzialność odwaga Ole Nydahl optymizm Osborne osobowość otwartość Pablo Neruda pandemia COVID-19 pasja Pema Chödrön perfekcjonizm Perls poczucie wartości poczucie winy porada na poniedziałek porady online posłuszeństwo pośpiech potrzeby pożegnanie praca Pratchett prawa człowieka pregoreksja problem Proust przemoc przeszłość przyjaźń przypowieść przyszłość psycholog Kraków psycholog warszawa psychologia społeczna psychopatia psychoterapia Kraków psychoterapia warszawa pytania pytania kartezjańskie racjonalność radość Ray Bradbury recenzja Redmoon refleksja Regina Brett Reinhold Niebuhr relacja terapeutyczna relacje relaks religia Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare rodzeństwo rodzice Rogers Rohn Rollo May rozwiązanie rozwój równość równowaga Ryszard Kapuściński rytuały samotność Santorski sen sens Shannon L. Alder siła Skinner smutek Sonia Choquette spokój spotkanie Stephen Hawking Stephen King Stephen Porges stres Stuart Wilde subkultura sukces superwizja szacunek szczęście Szymborska śmierć świadomość święta Tadeusz Różewicz talent Tammy Cravit Tao Porchon Lynch teraz Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar tolerancja Tołstoj Torsten Krol tożsamość trauma trzyczęściowy garnitur twórczość uważność uzależnienia Voltaire VUCA w mediach wartości wewnętrzne dziecko wiedza wierność wiersz Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill wolność wsparcie wybaczenie wybór wytrwałość Yalom zaburzenia psychiczne zachwyt zaufanie zdrowie psychiczne zdrowy egoizm zdrowy styl życia zdumienie Ziemia Zimbardo zło złość zmiana zrozumienie związek życie życzenia życzliwość

Inspiracje

Pratchett Yalom Milton H. Erickson Frankl Szymborska Jung Kołakowski Lao Tzu Perls Ryszard Kapuściński Albert Ellis Camilla Läckberg Clarissa Pinkola Estes Dalajlama Edmund Burke Eichelberger Epikur Ewa Trzebińska Fromm Hermann Hesse John Maxwell Konfucjusz Mandela Nancy McWilliams Santorski Tołstoj Zimbardo de Mello Čapek Aldous Huxley Alec Guinness Amelia Erhard Anais Nin Andre Gide Andrew Matthews Ann Landers Anthony Robbins Antoine de Saint-Exupéry Asimov Bartosz Zalewski Beata Pawlikowska Benjamin Button Bennewicz Bettelheim Brian Patten Brian Tracy Budda Campbell Castaneda Czabała Czubaszek David Lloyd George David Wallin Dolan Dorota Hołówka Doug King Durst Eleanor Roosevelt Elif Shafak Elizabeth Gilbert Elizabeth Kübler - Ross Emil Cioran Emma Goldman Eric Hoffer Erskine Ferguson Frank Herbert Freud Ghandi Goethe H. Jackson Brown Harold Taylor Hellinger Hemingway Herbert Bayard Swope Janusz Korczak John E. Southard Joplin Judy Garland Julius Caesar Watts Karol Juliusz Weber Kartezjusz Katarzyna Miller Leo Christopher Loesje Louis L. Hay Magdalena Tulli Marcin Szczygielski Margaret Lee Runbeck Mark Twain Marvin Gaye Mary Robinson Max Ehrmann Melody Beattie Michel de Montaigne Milan Kundera Milgram Mrożek Napoleon Hill Nathaniel Branden Neale Donald Walsch Osborne Pablo Neruda Proust Ray Bradbury Redmoon Regina Brett Renata Arendt-Dziurdzikowska Robert D. Hare Rogers Rohn Rollo May Shannon L. Alder Sonia Choquette Stephen Hawking Stuart Wilde Tammy Cravit Tao Porchon Lynch Theodore Rubin Thich Nhat Hanh Thomas Dewar Torsten Krol Voltaire Wiesław Myśliwski William Arthur Ward Winston Churchill ks. Jan Kaczkowski ks. Jan Twardowski

Blog