Dzień Praw Człowieka (Human Rights Day) obchodzony jest każdego roku w dniu 10 grudnia. Święto to zostało ustanowione w 1950 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.
Tego dnia należy szczególnie wyraźnie przypomnieć brzmienie Artykułu 1. Powszechnej deklaracji praw człowieka:
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa.
Z tej okazji warto też przypomnieć, czym jest koncepcja praw człowieka. Zgodnie z nią każdemu człowiekowi przysługują prawa, których źródłem jest przyrodzona godność ludzka.
Prawa człowieka mają charakter:
- powszechny - obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi
- przyrodzony - przysługują każdemu od chwili urodzenia
- niezbywalny - nie można się ich zrzec
- nienaruszalny - istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane
- naturalny - obowiązują niezależnie od ich potwierdzenia przez władzę państwową
- niepodzielny - wszystkie stanowią integralną i współzależną całość.
To uczucie "bycia odpowiedzialnym" wydaje mi się najważniejszym elementem w procesie budowania takiej rzeczywistości, w której prawa człowieka będą respektowane, a nie łamane. Niektórzy uważają, że wiara w powszechne prawa człowieka jest niczym więcej, jak tylko przejawem naiwności; w przeciwieństwie do nich uważam, że wzrost znaczenia ruchu na rzecz praw człowieka jest najdonioślejszym i napełniającym nadzieją dokonaniem naszych czasów. Na najczęściej przytaczany cytat dotyczący praw człowieka, według którego jest to "główna prawda wiary kultury, która boi się, że w nic innego nie jest już w stanie uwierzyć" odpowiadam, że jeżeli prawa człowieka byłyby jedyną wiarą ludzkości, którą wszyscy staraliby się krzewić, świat byłby o wiele lepszy, niż jest teraz.
Mary Robinson
W przesłaniu z 2010 roku z okazji Dnia Praw Człowieka Sekretarz generalny ONZ powiedział:
"To przede wszystkim na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie ochrony orędownikom praw człowieka. Wzywam wszystkie państwa, by przestrzegały wolności słowa i wolności gromadzenia się, tak potrzebnych w ich pracy.
Gdy życie obrońców praw człowieka jest zagrożone, zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa wszystkich ludzi.
Gdy głosy obrońców praw człowieka są zagłuszane, cierpi na tym sprawiedliwość".
Dzień Praw Człowieka poświęcony jest ich orędownikom, dążącym do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych na całym świecie i wkładających wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Często są za to prześladowani, pozbawiani pracy czy niesłusznie więzieni. Obchody międzynarodowego Dnia mają o nich przypominać i są okazją do uczczenia ich odwagi oraz osiągnięć.
Pamiętaj, że nikt nie ma prawa naruszać Twoich granic i Twoich praw, o ile mu na to nie pozwolisz. Nie zapominaj też, że prawo (a więc wolność) jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo (czyli wolność) innego człowieka.
W tym roku z okazji Dnia Praw Człowieka Facebook umożliwił ozdobienie swojego zdjęcia profilowego specjalną nakładką, która informuje o solidaryzowaniu się z postulatami Powszechnej deklaracji praw człowieka.
źródła:
- Prawa człowieka ->
- "O prawa człowieka", przemówienie Mary Robinson, Londyn, 23 wrzesień 1999 r. ->
- Mary Robinson - Wikipedia ->
- Powszechna deklaracja praw człowieka ->
Dobry psycholog Warszawa poleca zajrzeć również tutaj:
|
Dobre przypomnienie o takim dniu. Zauważyłam, że znaczna część ludzi trochę nadużywa prawa do wolności słowa przede wszystkim. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńnusiabl.blogspot.com
Dlatego warto przypominać również o tym, gdzie kończą się granice naszej wolności.
UsuńPrzyznam, że nie wiedziałam, że istnieje takie święto - warto o nim przypominać!
OdpowiedzUsuńWarto przede wszystkim przypominać i uczyć o tym, czym są prawa człowieka i dlaczego są tak ważne.
UsuńBardzo ważny dzień szczególnie że w obecnych czasach nadal te prawa są łamane a nie powinno tak być.
OdpowiedzUsuńNiestety, mimo kilkudziesięciu lat słowa Mary Robinson wciąż są aktualne. A prawa człowieka wciąż są łamane.
UsuńChciałabym, aby w szkołach przypominali o takim dniu.
OdpowiedzUsuńW niektórych szkołach wciąż się pamięta nie tylko o tym dniu, ale i o tym, aby uczyć o prawach człowieka oraz przestrzegać ich na co dzień.
UsuńWażna przypominajka i o wiele bardziej sensowna okazja do świętowania niz niektóre wydumane święta
OdpowiedzUsuńPonieważ prawa człowieka to ważna sprawa.
UsuńMega ważna przypominajka!
OdpowiedzUsuńTak.
UsuńNiektóre prawa są notorycznie łamane na świecie. Od razu nasuwają mi się na myśl kraje, które uważają kobiety za gorszy gatunek i nie mają prawa do edukacji, prowadzenia samochodu, czy nawet pokazywania twarzy.
OdpowiedzUsuń