Jak już wiecie, nie jestem zwolenniczką tak zwanego pozytywnego myślenia. Pisałam o tym w poście Czy pozytywne myślenie może być złe? Powód jest prosty: pozytywne myślenie nie opiera się na faktach i stanowi zniekształcenie rzeczywistości. Natomiast polecam zdrowe myślenie, które jest racjonalne i elastyczne.
Zdrowe myślenie opiera sie na założeniu, że nie każda twoja myśl jest prawdziwa i nie każda służy twojemu dobru. Dlatego warto nauczyć się odróżniać zdrowe myślenie od niekonstruktywnego i trenować kwestionowanie tych myśli, które ci nie służą. Pomaga w tym zidentyfikowanie swoich zniekształceń poznawczych, opisane na tym psychologicznym blogu w artykule pt. W pułapce zniekształceń poznawczych - myślenie, które szkodzi.
Drugim, bardzo prostym i skutecznym sposobem pracy ze swoimi myślami jest technika 5 pytań zdrowego myślenia zaczerpnięta z racjonalnej terapii zachowania.
Zdrowe myśli najłatwiej odróżnić od niekonstruktywnych, destrukcyjnych i niezdrowych oceniając ich skutki. Efektem zdrowego myślenia jest spokój, satysfakcja, poczucie szczęścia. Zdrowe myśli pomagają budować satysfakcjonujące relacje, realizować swoje plany i podejmować skuteczne działania. Natomiast niezdrowe myśli prowadzą do przeżywania napięcia, niepokoju, cierpienia oraz podejmowania niekorzystnych zachowań.
Zanim uwierzysz w to, co pojawia ci się w głowie, sprawdź, czy to zdrowe myślenie. Myśl, która pojawia się w twojej głowie, możesz ocenić jako zdrową lub nie, zadając na jej temat pięć pytań:
1. Czy ta myśl jest oparta na oczywistych, obserwowalnych faktach?
Odróżniaj fakty od opinii. To, że ktoś nie oddzwonił jest faktem. To, że się na ciebie obraził lub że cię lekceważy, jest już opinią i interpretacją.
2. Czy ta myśl służy ochronie twojego zdrowia lub życia?
Jeśli w twoim myśleniu nie ma akceptacji dla błędów i porażek, troski o siebie czy dania sobie prawa do słabości i odpoczynku, to w dłuższej perspektywnie będzie ono szkodliwe. Jeżeli twoje myślenie skłania cie do podejmowania zachowań szkodliwych dla twojego zdrowia i życia - to nie służy jego ochronie.
3. Czy ta myśl pomaga Ci osiągać bliższe i dalsze cele? Zrób listę swoich priorytetów i życiowych celów. Czy Twoje myśli sprzyjają ich realizacji? Czy twoje myslenie pomaga ci postępować w zgodzie z twoimi wartościami?
4. Czy ta myśl sprzyja uniknięciu lub rozwiązaniu konfliktów, których nie chcesz? Nie chodzi tu zamiatanie konfliktów pod dywan, ale o dokonanie spokojnej oceny, w danej sytuacji korzystniej będzie odpuścić, poszukać kompromisu czy wejść w konfrontację i zawalczyć o swoje.
5. Czy ta myśl pozwala ci czuć się tak, jak chcesz się czuć? (bez nadużywania leków, alkoholu i innych substancji zmieniających świadomość).
Sprawdź, czy twoje myśli sprzyjają pojawianiu się uczuć, które lubisz przeżywać i występowaniu sytuacji, które je wywołują.
Do uznania myśli, która pojawiła sią w twojej głowie, za zdrową wystarczy pozytywna odpowiedź na 3 z powyższych pytań. Wtedy masz jasność, że twoje przekonania są zdrowe i racjonalne. Natomiast jeśli na chociaż 3 pytania odpowiesz przecząco, oznacza to, że twoje myśli są irracjonalne i warto je zmodyfikować, aby bardziej ci służyły. Jeśli uznasz, że twoja myśl jest niezdrowa, postaraj się sformułować inną, taką, która przejdzie test 5 pytań. Tę umiejętność warto trenować, aby dojść do wprawy w zdrowym myśleniu.
Uwaga!
- To, co jest zdrowe dla innych ludzi, niekoniecznie będzie zdrowe dla ciebie. I odwrotnie!
- Myśli zdrowe w pewnych sytuacjach, mogą okazać się niezdrowe w innych.
Wasza psycholog ❤
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz